ΒόλεϊΤοπικά Σπορ

Έκανε το πρώτο βήμα ο ΑΟ Λαμίας!

Ο ΑΟ Λαμίας εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα της έδρας και έκανε το 1-0 στη σειρά των play outs με αντίπαλο το Αιγάλεω σε ένα δραματικό παιχνίδι που διήρκησε 113 λεπτά.

Το Αιγάλεω προηγήθηκε με 0-1, είχε σετ μπολ στο 2ο σετ αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε με τη Λαμία να κάνει την ανατροπή και τις δύο ομάδες να βρίσκονται ξανά αντιμέτωπες τη Μ. Τετάρτη στο Αιγάλεω, όπου νίκη των γηπεδούχων θα στείλει τη σειρά σε τρίτο και καθοριστικό ματς, ενώ νίκη της Λαμίας θα σημάνει την οριστική παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία.

Στο πρώτο σετ η Λαμία μετέτρεψε το 5-6 σε 9-6, αλλά αυτή ήταν η πρώτη από τις πολλές ανατροπές που είχε ο αγώνας με το Αιγάλεω να απαντά με μπλοκ και το 12-11 έγινε 12-15. Νέα ισοπαλία στο 17-17, αλλά εκεί τα σερβίς της Σάντρικ έφεραν το 17-21 με το Αιγάλεω να παίρνει το πρώτο σετ.

Η Λαμία ξεκίνησε καλύτερα το β’ σετ, προηγήθηκε 12-8, όμως το Αιγάλεω απάντησε άμεσα και με επιμέρους σκορ 1-8 προσπέρασε με 13-16, διατηρώντας το +3 μέχρι το 18-21, όταν η Βαρμπάνοβα με συνεχόμενες κόντρες έφερε την ισοπαλία (21-21). Η Λαμία έφτασε σε σετ μπολ, το οποίο έσβησε η Πετοβάρι και στο 24-25 η Ντεκανι έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το σετ για να φτάσουμε στο 26-26 όπου κακή υποδοχή των φιλοξενούμενων και επίθεση της Λίβινγκστον έφεραν το 1-1.

Το θρίλερ και οι ανατροπές συνεχίστηκαν και στο γ’ σετ με την Λαμία να προηγείται 10-7, 14-11 και 16-13 για να δεχθεί σερί 0-6 για το 16-19 (!). Το μπλοκ της Τσιόγκα έφερε τη διαφορά στον πόντο (19-20) και το 19-21 έγινε 22-21 με άσο της Λίβινγκστον για να τελειώσει το σετ 25-23 με χαμένο σερβίς της Δρεμπελα.

Η ανατροπή έδωσε ώθηση στη Λαμία που μετέτρεψε το 9-8 σε 12-8 στο δ’ σετ και έφτασε στο 20-13. Εκεί το Αιγάλεω μείωσε σε 20-16 και λίγο αργότερα πλησίασε σε 22-20, αλλά η Μπαξιβανάκη έχασε το σερβίς (23-20), η Βαρμπάνοβα σταμάτησε την Πετοβάρι (24-20) και το άουτ της Σάντρικ έδωε τη νίκη στη Λαμία.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ράντσιου, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: καλαντζής, Στάικος, Γραμματεία: Καραβάνα.