Ο 17χρονος Παφούντι έστειλε την Ιταλία στον τελικό του Mundial U20 με αδιανόητη φαουλάρα (vid)

Σε απόλυτο ήρωα της Ιταλίας μετατράπηκε ο 17χρονος Σιμόνε Παφούντι, που με αδιανόητη εκτέλεση φάουλ έστειλε την «Σκουάντρα Ατζούρα» στον τελικό του Mundial U20.

Στο τουρνουά που διεξάγεται στην Αργεντινή, η Ιταλία τέθηκε αντιμέτωπη με τη Νότια Κορέα στα ημιτελικά, με τον απόλυτο πρωταγωνιστή της διοργάνωσης, Τσέζαρε Κασαντέι να ανοίγει το σκορ στο 14ο λεπτό.

Η απάντηση από τους Νοτιοκορεάτες ήρθε στο 23′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λι Σουνγκ Γουόν και μέχρι το 86ο λεπτό όλα έδειχναν ότι θα υπάρξει παράταση.

Ο Σιμόνε Παφούντι, ωστόσο είχε διαφορετική άποψη, με τον 17χρονο μεσοεπιθετικό της Ουντινέζε να μπαίνει στο ματς στο 82′ και στο 86′ με τρομερή εκτέλεση φάουλ να αφήνει… άγαλμα τον αντίπαλο τερματοφύλακα «γράφοντας» το τελικό 2-1.