Μαχητικά αθλήματαΤοπικά Σπορ

Ξανά στην κορυφή τα αδέρφια Βέτσικα!

Παγκόσμιοι Πρωταθλητές στέφθηκαν τα παιδιά του λιμενάρχη Στυλίδας Βέτσικα Ευθυμίου, η ΒΕΤΣΙΚΑ Στεφανία και Δημήτρης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα TaeKwonDo (ΕITF) το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Καζακστάν στις 23-26/08-2023

H 18χρονη Στεφανία αθλήτρια του ΑΓΣ Ζωγράφου και νεοεισαχθείς φοιτήτρια της Ιατρικής Αθηνών  κατέκτησε συνολικά 1 ασημένιο  μετάλλιο σε ατομικό αγώνισμα μάχες στην κατηγορία -47 kgr ενώ ο αδελφός της 16 χρονος  Βέτσικας Δημήτριος κατέκτησε 2 ασημένια μετάλλια στο αγώνισμα μάχες στην κατηγορία -57 kgr και ομαδικές μάχες νέων ανδρών καθώς και 2 χάλκινα  μετάλλια στα ομαδικά Τουλ και εναέριες τεχνικές νέων ανδρών υπό τη καθοδήγηση της ομοσπονδιακής προπονήτριας Ντόβα Αναστασίας  συζύγου του Λιμενάρχη Στυλίδας.

Μερίδιο επιτυχίας αυτής των 5 μεταλλίων συνολικά ανήκει και στους δύο  Στεφανία και  Δημήτρη Βέτσικα αφού η Εθνική ομάδα Ταεκβοντό της ΑΟΤΕ κατέκτησε την τρίτη θέση στην γενική κατάταξη κάνοντας όλους μας υπερήφανους έναντι 34 χωρών με 14 χρυσά, 26  ασημένια και 44 χάλκινα μετάλλια ενώ την πρώτη θέση του κόσμου την κατέκτησε η Λαϊκή Δημοκρατία της Βόρειας Κορέας με 83 μετάλλια (53 χρυσά, 21 αργυρά, 9 χάλκινα), ακολούθησε στην δεύτερη θέση η Ρωσία με 125 μετάλλια (28-39-58).

Την προσπάθεια τους  αυτή στήριξαν η εταιρείες Αgroivest AE, D&K IKE, Τσακωνίτης Print & Signs, Pandon.gr  καθώς και επιφανείς πολίτες της Λαμίας και Στυλίδας.

Στο εν λόγω πρωτάθλημα από άλλο πόστο ο Λιμενάρχης Στυλίδας Πλοίαρχος Λ.Σ Βέτσικας Ευθύμιος έλαβε μέρος ως Διεθνής Διαιτητής Α΄ κατηγορίας μετά από κάλεσμα της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας και φυσικά ήταν μέλος της Ελληνικής αποστολής ΑΟΤΕ (ΙΤF) που φέτος αποτελούνταν από 130 άτομα αθλητές και αθλήτριες όλων των κατηγοριών.