Στα playoffs είναι πραγματικοί… Γουόριορς

Οι πρωταθλητές επικράτησαν εύκολα των Κλίπερς, ανοίγοντας το σκορ στη σειρά- Μπρέικ από Σπερς, Νετς και Μάτζικ.

NBA PLAYOFFS

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς-Λος Άντζελες Κλίπερς 121-104 (1-0)

Επιβάλλοντας την κυριαρχία τους από το ξεκίνημα, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς κατάφεραν, χωρίς να ζοριστούν ιδιαίτερα, να κάνουν το 1-0 κόντρα στους Λος Άντζελες Κλίπερς, επικρατώντας 121-104.

Οι πρωταθλητές ξέφυγαν με 36-27 στην πρώτη περίοδο. Οι Κλίπερς πάντως αντέδρασαν στην δεύτερη περίοδο και χάρη σε ένα ξέσπασμα πέρασαν μπροστά με 40-41, αλλά το Γκόλντεν Στέιτ φρόντισε πάλι να βάλει γρήγορα τα πράγματα στην θέση τους, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενο με 69-56.
Στην τρίτη περίοδο οι Γουόριορς ουσιαστικά καθάρισαν το παιχνίδι, διατήρησαν με άνεση μία διψήφια διαφορά, πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα εννέα πόντων, 98-79. Εκεί, το παιχνίδι απέκτησε τυπικό χαρακτήρα, με το μόνο πράγμα που τάραξε λίγο τις ισορροπίες να είναι οι διαρκείς τσακωμοί του Κέβιν Ντουράντ με τον Πάτρικ Μπέβερλι, κάτι που τελικά οδήγησε στην αποβολή τους με 4 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε του αγώνα.

Ο Στεφ Κάρι με 38 πόντους, 15 ριμπάουντ (ρεκόρ καριέρας στα playoffs) και 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ντουράντ να προσθέτει 23 πόντους και τον Ντρέιμοντ Γκριν 17 πόντους.
Για τους Κλίπερς, ο Μοντρέζλ Χάρελ είχε 26 πόντους, ο Λου Γουίλιαμς 25 πόντους και ο Σάι Γκίγκλεους-Αλεξάντερ 18 πόντους.

Γουόριορς: Γκριν 17 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντουράντ 23, Κάζινς 9 (9 ριμπάουντ), Κάρι 38 (15 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τόμπσον 12, Μπελ, Γερέμπκο, ΜακΚίνι 3, Λούνι 6, Μπόγκουτ 3, Κουκ 2, Λίβινγκστον, Ιγκουοντάλα 8

Κλίπερς: Γκαλινάρι 15 (8 ριμπάουντ), Ζούμπατς, Μπέβερλι 3 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σάμετ 3, Γκίγκλεους-Αλεξάντερ 18, Γκριν 10, Χάρελ 26, Τσάντλερ 2, Ρόμπινσον, Γουίλιαμς 25 (9 ασίστ), Τεμπλ, Γουάλας 2, Θόρνγουελ

Ντένβερ Νάγκετς-Σαν Αντόνιο Σπερς 96-101 (0-1)

Με “όπλο” την εμπειρία, οι Σαν Αντόνιο Σπερς πέτυχαν το μπρέικ, αφού νίκησαν 101-96 τους Νάγκετς, μέσα στο Ντένβερ, και πλέον το πλεονέκτημα έδρας άλλαξε χέρια.

Οι Σπερς έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 20-25. Το Σαν Αντόνιο επέβαλλε πλήρως το τέμπο του, “πάγωσε” το Ντένβερ και είχε σταθερό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο ξεφεύγοντας μέχρι και με 35-47, κλείνοντας την δεύτερη περίοδο προηγούμενο με 51-59.
Οι Νάγκετς θέλησαν να αντιδράσουν στην συνέχεια και τα κατάφεραν, μειώνοντας σε 68-72 στην τρίτη περίοδο. Αποτέλεσμα ήταν η τέταρτη περίοδος να εξελιχθεί σε ντέρμπι, με τους Σπερς να μην χάνουν όμως ποτέ το προβάδισμα. Παρόλα αυτά, το ματς έφτασε στην κόψη του ξυραφιού, με το σκορ να είναι 96-97 υπέρ του Σαν Αντόνιο με 1.5 λεπτό να μένει για το τέλος.
Οι δυο ομάδες αστόχησαν τότε σε διαδοχικά σουτ, με το Ντένβερ να έχει στο τέλος την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά το σουτ του Τζαμάλ Μάρεϊ με 7 δευτερόλεπτα δεν βρήκε στόχο. Ακολούθησαν 2 βολές του ΛαΜάρκους Όλντριτζ για το 96-99, για να έρθει στην συνέχεια ο Ντέρικ Γουάιτ και να κλέψει την μπάλα από τον Μάρεϊ και να κερδίσει το φάουλ, διαμορφώνοντας το τελικό 96-101 από την γραμμή των βολών.

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ (αλλά και 6/17 σουτ) ήταν ο πρώτος σκόρερ και ριμπάουντερ των νικητών, με τον Γουάιτ να προσθέτει 16 πόντους και τους Όλντριτζ και Μπριν Φορμπς από 15 πόντους.
Για τους Νάγκετς, ο Γκάρι Χάρις είχε 20 πόντους, ο Μάρεϊ 17 πόντους (αλλά με 8/24 σουτ) και ο Γουίλ Μπάρτον 15 πόντους, ενώ ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 10 πόντους, 14 ριμπάουντ και 14 ασίστ.

Νάγκετς: Μίλσαπ 12, Γιόκιτς 10 (14 ριμπάουντ, 14 ασίστ), Μάρεϊ 17 (8/24 σουτ, 6 κλεψίματα), Μπάρτον 15, Χάρις 20, Πλάμλι 4, Κρεγκ 6, Μόρις 2, Μπίσλεϊ 10

Σπερς: Όλντριτζ 15 (6/19 σουτ, 8 ριμπάουντ), Πετλ 6, Γουάιτ 16 (5 ασίστ), ΝτεΡόζαν 18 (6/17 σουτ, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Φορμπς 15, Μπέρτανς 5, Γκέι 14, Μιλς 4, Γουόκερ, Μπελινέλι 8

Τορόντο Ράπτορς-Ορλάντο Μάτζικ 101-104 (0-1)

Χάρη σε τρίποντο του Ντι Τζέι Όγκαστιν, οι Ορλάντο Μάτζικ “έσπασαν” την έδρα των Ράπτορς, νικώντας 104-101 μέσα στο Τορόντο.

Το φινάλε της πρώτης περιόδου βρήκε τους Ράπτορς να προηγούνται με 30-25. Στην δεύτερη περίοδο οι Μάτζικ ήταν καταιγιστικοί, καταφέρνοντας χάρη σε ένα σερί 15-0 να ξεφύγουν με 41-57, κλείνοντας τελικά το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα οκτώ πόντων, 49-57.
Στην τρίτη περίοδο οι Ράπτορς αντέδρασαν, πέρασαν μπροστά με 76-71, πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο έχοντας προβάδισμα ενός πόντου (76-75). Στην τέταρτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, χωρίς καμία ομάδα να μην ξεφεύγει με περισσότερους από 5 πόντους διαφορά, για να φτάσουμε στο φινάλε, με τον Όγκαστιν να κάνει το σκορ 104-101 με 3.5 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε και τον Λέοναρντ να χάνει στο τέλος την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

Ο Όγκαστιν ήταν ο κορυφαίος των Μάτζικ με 25 πόντους και 6 ασίστ, σε μία βραδιά που το Ορλάντο είχε συνολικά 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Εβάν Φουρνιέ να προσθέτει 16 πόντους και τους Νίκολα Βούτσεβιτς και Τζόναθαν Άϊζακ από 11 πόντους.
Για τους Ράπτορς, ο Καουάι Λέοναρντ είχε 25 πόντους, ο Πασκάλ Σιάκαμ 24 πόντους και ο Φρεντ ΒανΒλίτ 14 πόντους.

Ράπτορς: Σιάκαμ 24 (9 ριμπάουντ), Λέοναρντ 25, Γκασόλ 13, Λόουρι (7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γκριν 13, Πάουελ 4, Ιμπάκα 5 (8 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 14, Μικς 3

Μάτζικ: Γκόρντον 10 (10 ριμπάουντ), Άϊζακ 11 (8 ριμπάουντ), Βούτσεβιτς 11 (8 ριμπάουντ), Όγκαστιν 25, Φουρνιέ 16, Ιγούντου 5, Μπιρτς 6, Κάρτερ-Γουίλιαμς 10, Ρος 10

Φιλαδέλφεια Σίξερς-Μπρούκλιν Νετς 102-111 (0-1)

Το πρώτο βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολής έκαναν οι Μπρούκλιν Νετς, αφού νίκησαν 111-102 τους Σίξερς, μέσα στη Φιλαδέλφεια, παίρνοντας εκείνοι, πλέον, το πλεονέκτημα έδρας.

Το 22-31 της πρώτης περιόδου, η διαφορά που άγγιξε τους 20 στη δεύτερη και το 54-62 του ημιχρόνου κολάκευε τους γηπεδούχους που αν δεν είχαν πάρει 23 πόντους από τον Μπάτλερ, θα είχαν προ πολλού παραδώσει πνεύμα. Η αλήθεια είναι πως στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους μείωσαν και πίεσαν τους Νετς, ωστόσο η ομάδα του Μπρούκλιν δεν προβληματίστηκε ποτέ και έφτασε σε μια άνετη επικράτηση με σπουδαίο, με κοντρολαρισμένο, με όμορφο μπάσκετ απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχουν δείξει και από τη regular season πως δεν φοβούνται.

Ο Ντ’Άντζελο Ράσελ με 26 πόντους (10/24 σουτ) και ο Χάρις ΛεΒέρτ με 23 πόντους (3/3 τρίποντα) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.
Ο Τζίμι Μπάτλερ με 36 πόντους (11/22 σουτ), 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες ήταν ο καλύτερος παίκτης των Σίξερς, με τον Τζόελς Εμπίντ να πετυχαίνει 22 πόντους με 5/15 σουτ, αφού δεν ήταν σε καλή κατάσταση, λόγω του προβλήματος στο γόνατο. Η συμμετοχή του αποφασίστηκε 13 λεπτά πριν από το τζάμπολ

Σίξερς: Μπάτλερ 36 (11/22 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα), Χάρις 4 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Εμπίντ 22 (5/15 σουτ, 12/18 βολές, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 μπλοκ, 3 λάθη), Ρέντικ 5 (1), Μπεν Σίμονς 9 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κοψίματα, 3 λάθη), Μαριάνοβιτς 13 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σκοτ 3 (1/7 τρίποντα), ΜακΚόνελ 4, Τζόναθον Σίμονς 4, Σμιθ, Μπόλντεν 2

Νετς: Κάρολ 11 (1), Κούρουτς, Άλεν, Χάρις 13 (3/4 τρίποντα), Ράσελ 26 (10/24 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντάντλι 4, Ντίνγουιντι 18 (2), ΛεΒέρτ 23 (3/3 τρίποντα), Ντέιβις 12 (16 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκρέιαμ 2