Βασικός στην ισοπαλία της Λιθουανίας ο Σλίβκα του ΠΑΣ Λαμία! (vid)

Ο διεθνής μέσος του ΠΑΣ Λαμία, Βίκιντας Σλίβκα, αγωνίστηκε βασικός στον εντός έδρας αγώνα της Λιθουανίας με την Ουγγαρία για τα προκριματικά του Euro 2024.

Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του γκρουπ G των προκριματικών του Euro 2024, η Εθνικής Λιθουανίας αγωνίστηκε με βασικό τον μέσο του ΠΑΣ Λαμία, Βίκιντας Σλίβκα, απέναντι στην Ουγγαρία.

Photo Credits: Lietuvos futbolas

Οι Λιθουανία αν και έφτασαν στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους μετά το διπλό επί της Βουλγαρίας την προηγούμενη αγωνιστική, έμειναν στην ισοπαλία 2-2.

Στο 20΄ο Cernych έπειτα από σέντρα του Girdvainis έκανε το 1-0 ενώ στο 36΄ο Gineitis σέντραρε και ο Sirvys έγραψε το 2-0 το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη όμως, οι Ούγγροι αντέδρασαν και μείωσαν το σκορ στο 67΄με τον Szoboszlai από την άσπρη βούλα του πέναλτι για να έρθει στο 82΄ο Varga να γράψει το τελικό 2-2.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οι Λιθουανοί βρίσκονται στην προτελευταία θέση του ομίλου με 6 βαθμούς.

Ο ποδοσφαιριστής της Λαμίας, Βίκιντας Σλίβκα αποχώρησε ως αλλαγή από τον αγωνιστικό χώρο στο 90΄για να πάρει τη θέση του ο Novikovas.

Στο 4-3-2-1 που επέλεξε ο προπονητής της Λιθουανίας Edgaras Jankauskas, ο Σλίβκα αγωνίστηκε ως δεξιός εξτρέμ ενώ στο Flashscore είχε βαθμολογία 7.1.