Διαθέσιμος μεν αλλά όχι για 90λεπτο ο Λιβάι Γκαρσία!

Ο Ματίας Αλμέιδα θα αποφασίσει… πόσο θα χρησιμοποιήσει τον Λιβάι Γκαρσία στον αυριανό αγώνα με την Κηφισιά. Εκτός μάχης πέντε.

Σήμερα ολοκληρώνεται η προετοιμασία της ΑΕΚ για τον αυριανό αγώνα με την Κηφισιά στην Καισαριανή (20:00) και ο Ματίας Αλμέιδα θα πάρει τις τελικές του αποφάσεις.

Τα προβλήματα δεν λείπουν και πάλι. Εκτός μάχης παραμένει ο Σέρχιο Αραούχο, ο οποίος ακόμη δεν έχει ξεπεράσει τις ενοχλήσεις και θα δώσει μάχη με το χρόνο για να είναι διαθέσιμος στο ματς με τη Μαρσέιγ την ερχόμενη Πέμπτη. Επίσης, τιμωρημένοι είναι οι Σιμάνσκι και Γκατσίνοβιτς, ενώ δεν είναι ετοιμοπόλεμοι και οι Χατζισαφί και Ζίνι.

Ο Αργεντινός προπονητής θα έχει σίγουρα στην αποστολή τον Λιβάι Γκαρσία και μένει να φανεί πόσο θα τον χρησιμοποιήσει. Πλέον ιατρικά είναι απόλυτα καλά, αλλά φαίνεται πως δεν θα επιβαρυνθεί αμέσως με πολλά λεπτά συμμετοχής και δύσκολα θα παίξει 90λεπτο, δεδομένου ότι ακολουθεί και κρίσιμο ματς για το Europa League. Το αν θα έρθει από τον πάγκο ή θα χρησιμοποιηθεί για περίπου μια ώρα αγώνα, θα φανεί στην… πράξη.

Από εκεί και πέρα, σε ό,τι αφορά στην ενδεκάδα, δεν είναι απίθανο ο Αθανασιάδης να χρησιμοποιηθεί για να πάρει ρυθμό εν όψει Μαρσέιγ, όπου θα πρέπει να παίξει μετά την αποβολή του Στάνκοβιτς στη Γαλλία. Βίντα, Μουκουντί, Ρότα και Μοχαμάντι είναι σχεδόν σίγουροι στην άμυνα, Γιόνσον στο κέντρο με Πινέδα ή Γαλανόπουλο, με τον Μεξικανό πάντως υποψήφιο και για τη θέση του αριστερού εξτρέμ, όπου υπάρχει και η επιλογή του Πισάρο. Δεξιά ο Ελίασον έχει προβάδισμα από τον Άμραμπατ, ενώ μπροστά υπάρχουν οι Μάνταλος, Τσούμπερ, Πόνσε και Λιβάι για δύο θέσεις.

πηγή: Sport-FM