ΜπάσκετΤοπικά Σπορ

Ήττα στο τέλος για τον Έσπερο Λαμίας!

Έφτασε κοντά στη νίκη ο Έσπερος Λαμίας κόντρα στο Ψυχικό... όμως στο τέλος οι γηπεδούχοι επικράτησαν!

Έφτασε κοντά στη νίκη ο Έσπερος Λαμίας κόντρα στο Ψυχικό… όμως στο τέλος οι γηπεδούχοι επικράτησαν!

Ο Έσπερος My ΚΤΕΟ Λαμίας ήταν την περισσότερη ώρα μέσα στον αγώνα, έδειχνε ικανός να πάρει μια σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας εκτός έδρας νίκη, αλλά στα τελευταία 5′ του αγώνα δεν τα κατάφερε, έμεινε πίσω στο σκορ γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 79-66.

Ο Έσπερος ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, προηγήθηκε με 4-9 και 9-13 αλλά το Ψυχικό με λύσεις στην επίθεση πέρασε μπροστά με 24-18 στο τέλος του πρώτου 10λεπτου.

Στη β’ περίοδο το Ψυχικό ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων (28-18 και 37-27) αλλά η ομάδα της Λαμίας είχε τις λύσεις, μείωσε σε 37-36 με ένα δικό της 0-9, για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 46-41.

Απόλυτα ισορροπημένη η συνέχεια, με τον Έσπερο να βάζει πίεση στο Ψυχικό, να μειώνει στον πόντο και τη γ’ περίοδο να βρίσκει μπροστά τους γηπεδούχους με 61-56.

Στο τελευταίο 10λεπτο το Ψυχικό κατάφερε μετά το 64-61 του 35′ να πετύχει ένα επιμέρους σκορ 9-2 να ξεφύγει στο 38′ με 73-63 και να φτάσει στη νίκη με 79-66, με την τελική διαφορά να μην αντικατοπτρίζει σε καμιά περίπτωση τη συνολική εικόνα του αγώνα.

Διαιτητές: Μάνος-Χριστινάκης-Κατσαπρακάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 46-41, 61-56, 79-66.

Η κανονική περίοδος της Elite League Ερρίκος Ντυνάν μπήκε στην τελική ευθεία. Όλες οι αναμετρήσεις της 28ης αγωνιστικής είχαν κοινή ώρα έναρξης στις 16:00, ενώ το ίδιο θα συμβεί και με τις δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Ο Πανιώνιος έκανε άλμα για την εξασφάλιση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο νικώντας με 78-46 τον Αίαντα Ευόσμου.

Μεγαρίδα, Ελευθερούπολη και Ηρακλής συνέχισαν με νίκες απέναντι σε Πανερυθραϊκό (74-70), Κόροιβο Αμαλιάδας (82-72) και Αμύντα (58-84) συγκατοικώντας στη δεύτερη θέση με 18-10.

Στην πέμπτη θέση με 17-11 βρίσκεται ο Μίλων, που πέρασε με 98-76 από τη Μύκονο, ενώ σε τροχιά play in είναι ο Παπάγου που επικράτησε 90-66 του Ερμή Σχηματαρίου και η Δόξα Λευκάδας που νίκησε με 87-80.

Το Ψυχικό έκανε βήμα για να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό νικώντας με 79-66 τον Έσπερο Λαμίας.