Ακρόπολις Eurobank: Σερβία – Μεξικό 104-67 (vid)

H Σερβία πήρε τη δεύτερη νίκη της στο τουρνουά "Ακρόπολις Eurobank" με το 104-67 απέναντι στο Μεξικό. FIBA #FIBAOQT #HellasBasketball ???

H Σερβία πήρε τη δεύτερη νίκη της στο τουρνουά “Ακρόπολις Eurobank” με το 104-67 απέναντι στο Μεξικό. FIBA #FIBAOQT #HellasBasketball ???

Στο πρώτο παιχνίδι της 2ης ημέρας του 30ου τουρνουά Ακρόπολις-Eurobank, η Σερβία επικράτησε του Μεξικού με 104-67.

Από τη στιγμή που οι παίκτες του Ιγκόρ Κοκόσκοφ τιθάσευσαν τον αρχικό ενθουσιασμό των Μεξικανών (8-8), οριοθέτησαν τον ρυθμό του αγώνα και προηγήθηκαν με 34-20 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου.

Έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας και κυριαρχώντας κάτω από τα καλάθια η Σερβία έφερε τη διαφορά στο 85-48 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, για να φτάσει στη μέγιστη τιμή της (+43) με 102-59 στην τέταρτη περίοδο.

Δεκάλεπτα: 27-20, 51-35, 85-48, 104-67

Η στατιστική της αναμέτρησης

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τζιοπάνος Ν., Τσολάκος

*Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, καθώς έφυγε από τη ζωή ο παλαίμαχος διαιτητής Σταμάτης Μουζάκης.