Τη νίκη με 3-2 πέτυχε η Ρεάλ Σοσιεδάδ σε ένα φανταστικό ματς με τη Λεγανές.

LA LIGA-37η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ-ΛΕΓΑΝΕΣ: 3-2

Γήπεδο: Ανοέτα

Ματσάρα στο «Ανοέτα» με τη Σοσιεδάδ να νικά με 3-2 τη Λεγανές

Στο 9ο λεπτό ο Χουάνμι πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω, ενώ στο 18’ οι Βάσκοι άνοιξαν το σκορ. Ο Σαμπέιν είπε όχι σε πλασέ του Χουάνμι αλλά ο Οϊαρθάμπαλ σε κενό τέρμα έκανε το 1-0. Και μάλιστα στο 25’, ο Χοσέ έβγαλε κάθετα στον Κανάλες που έφυγε μόνος με τον Σαμπέιν και πλάσαρε για το 2-0. Ωστόσο με τη σέντρα η Λεγανές βγήκε μπροστά και ο Ρίκο από κοντά με γυριστό έκανε το 2-1.

Η Λεγανές μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 54’ ο Ρίκο έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Γκερέρο με δυνατό σουτ έφερε στα ίσα το σκορ. Ωστόσο στο 79ο λεπτό η Σοσιεδάδ κέρδισε πέναλτι και ο Χοσέ από τα 11 μέτρα έκανε το 3-2. Στο 80’ ο Μπράσανατς αστόχησε από κοντά και στο 87’ ο Σαμπέιν σταμάτησε το σουτ του Οϊαρθάμπαλ.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρουγί, Μορένο, Νάβας, Ροντρίγκες, Οντριοθόλα (88’ Κάρλος Μαρτίνεθ), Πάρδο (66’ Θουρουτούθα), Κανάλες, Ιγιαραμένδι, Χοσέ, Χουάνμι, Οϊαρθάμπαλ

ΛΕΓΑΝΕΣ: Σαμπέιν, Ντος Σάντος, Μπουστίνθα, Μαντοβάνι, Ρίκο, Ελ Ζαρ (46’ Μπράσανατς), Πέρεθ, Ομάρ Ράμος (82’ Μποβέ), Εράσο, Γκουμπάου (72’ Ραούλ Γκαρσία), Γκερέρο