ΒόλεϊΤοπικά Σπορ

Δεν τα κατάφερε στο «Γεννηματάς» ο Α.Ο Λαμίας!

Η Λαμία προηγήθηκε 0-1 και με εξαίρεση το γ' σετ ήταν πολύ ανταγωνιστική, ωστόσο η εκπληκτική Χέιντεν (25 πόντοι με 6 άσσους και 4 μπλοκ) οδήγησε την ομάδα του Γιώργου Ρούση στη δεύτερη νίκη της

Επιστροφή στις νίκες για τη Θέτιδα που επικράτησε με ανατροπή της Λαμίας μετά από ένα συναρπαστικό ματς.
Η Λαμία προηγήθηκε 0-1 και με εξαίρεση το γ’ σετ ήταν πολύ ανταγωνιστική, ωστόσο η εκπληκτική Χέιντεν (25 πόντοι με 6 άσσους και 4 μπλοκ) οδήγησε την ομάδα του Γιώργου Ρούση στη δεύτερη νίκη της
Στο πρώτο σετ το αμφίρροπο 9-8 έγινε 11-8 και 16-11 για τη Θέτιδα που πίεσε στο σερβίς και μέχρι το 17-12 φαινόταν να ελέγχει απόλυτα το ματς. Εκεί όμως άρχισαν τα λάθη και είχαμε ντέρμπι με τη Λαμία να ισοφαρίζει 19-19 (άουτ Πετοβάρι) και να προσπερνά 22-23 με άσο. Η Μερτέκη έσβησε το σετ μπολ στο 23-24, αλλά η ίδια με κακή υποδοχή διαμόρφωσε το 24-26.
Η Λαμία μπήκε με αλλη ψυχολογία στο β’ σετ και πολύ γρήγορα πήρε το προβάδισμα φτάνοντας στο 4-9, ωστόσο η Θέτις δεν άφησε τη διαφορά να ανοίξει κι απάντησε άμεσα για το 9-9, ενώ το 9-11 έγινε 15-11 με την Χέιντεν στο σερβίς. Το σετ όμως είχε ακόμη ανατροπές για να δώσει με τη Λαμία να ισοφαρίζει στο 16-16 και να προηγείται 18-19. Πετοβάρι και Χέιντεν με πετυχημένες κόντρες έφεραν το 21-19, με τη Λαμία να μειώνει σε 21-20, αλλά εκεί να δέχεται σερί 4-0 για το 25-20.
Κι ήταν η σειρά της γηπεδούχου ομάδας να ξεκινήσει καλύτερα το γ’ σετ καθώς προηγήθηκε γρήγορα με 6-2 και 11-4 φτάνοντας στο 2-1 χωρίς να κινδυνεύσει.
Το ντέρμπι άρχισε ξανά στο δ’ σετ όταν το 6-3 έγινε 6-7, για να ξεφύγει εκ νέου η Θέτις με 15-11, ωστόσο η Λαμία προσπέρασε με 15-16 με την Φλιάκου στο σερβίς και έφτασε στο 16-18. Εκεί όμως δέχθηκε σερί 5-0 για το 21-18 και με συνολικό επι μέρους σκορ 9-2 διαμορφώθηκε το 25-20.
Η γνώμη του πάγκου
Ελευθερία Μανιατογιάννη (αθλήτρια Θέτιδας):
 «Σήμερα παίξαμε με σοβαρότητα γνωρίζοντας πως η Λαμία θα μας δυσκολέψει. Κάναμε κάποια λάθη στο πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια τα περιορίσαμε, παίξαμε πολύ καλύτερα και πήραμε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο για τη συνέχεια του πρωταθλήματος»

Ηλίας Αγγέλης (προπονητής Λαμίας): «Έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Ξέραμε τις δυσκολίες του αγώνα στην έδρα μιας πολύ δυνατής ομάδας. Σε κάποια σημεία παίζαμε καλά, αλλά είχαμε και κάποια νεκρά σημεία που είναι δικαιολογημένα καθώς δεν έχουμε καταφέρει να δουλέψουμε όλοι μαζί. Θα πρέπει να σκύψουμε το κεφάλι, να συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να δούμε τα επόμενα ματς»

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Προκοπίου, Παρατηρητής: Ονόπας, Επόπτες: Κώτσιας, Παυλάκης, Γραμματεία: Καλιγέρη.