Άλλα αθλήματα

Ο Λεμπρόν έβαλε «Stop» στο αρνητικό σερί (vid)

Μετά από 16 συνεχόμενες ήττες, οι Λος Άντζελες Λέικερς νίκησαν τους Μπλέιζερς- Εκτός έδρας επικράτηση για τους Ρόκετς

Στο Πόρτλαντ, οι Λος Άντζελες Λέικερς επικράτησαν 114-110 των Μπλέιζερς, βάζοντας τέλος σε ένα σερί 16 συνεχόμενων ηττών από τον συγκεκριμένο αντίπαλο.

Εννιά λεπτά πριν το φινάλε, οι Λέικερς πήραν διαφορά 20 πόντων, 77-97, χάρη σε σερί 16-0. Ωστόσο, λίγο έλειψε να χάσουν το ματς μέσα από τα χέρια τους, όταν οι Μπλέιζερς μείωσαν στους τέσσερις πόντους, ένα λεπτό πριν το φινάλε, αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα και πήραν τη νίκη, παρότι έκαναν 24 λάθη.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς (28 πόντοι, 7 ασίστ) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Λέικερς και πέτυχε οκτώ κρίσιμους πόντους στα τελευταία 4 λεπτά, με τον Ραζόν Ρόντο, να σημειώνει 17 πόντους με 8/10 σουτ, να μαζεύει 10 ριμπάουντ, να μοιράζει 6 ασίστ και να κλέβει 3 φορές τη μπάλα.
Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ (30 πόντοι, 10/23 σουτ) και ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ (30 πόντοι, 13/24 σουτ) ήταν οι πρώτοι σκόρερς των Μπλέιζερς, ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Γιουσούφ Νούρκιτς (14 πόντοι, 13 ριμπάουντ).

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους επί των Μπουλς πέτυχαν οι Χιούστον Ρόκετς, καθώς επικράτησαν 96-88 μέσα στο Σικάγο, στην επιστροφή του Τζέιμς Χάρντεν, μετά από απουσία τριών αγώνων.

Μέσα σε επτά λεπτά, οι Ρόκετς έκαναν σερί 15-0 και το 59-58 έγινε 59-73 με την ομάδα του Χιούστον να αποκτά τον πλήρη έλεγχο του ματς, από εκείνο το σημείο, και να μην επιτρέπει στους Μπουλς να πλησιάσουν περισσότερο από τους πέντε πόντους.

Ο Χάρντεν βρήκε ρυθμό στην τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο πέτυχε 11 συνεχόμενους πόντους και μοίρασε επτά ασίστ. Συνολικά, ο “Μούσιας” έβαλε 25 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών. Ο Καρμέλο Αντονι έκανε δεύτερη σερί καλή εμφάνιση, σημειώνοντας 17 πόντους με 8/14 σουτ ερχόμενος από τον πάγκο (είχε και 7 ριμπάουντ), ενώ διψήφιο αριθμό είχαν και οι Τζέιμς Ενις (15), Κλιντ Καπέλα (12 και άλλα τόσα ριμπάουντ) για το Χιούστον.

Ο Ζακ ΛαΒίν ήταν ξανά ο πρώτος σκόρερ των Μπουλς με 21 πόντους (αλλά και 4/16 σουτ), ενώ πολύ καλός ήταν και ο ρούκι Γουέντελ Κάρτερ (14 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 4 τάπες). Η ομάδα του Φρεντ Χόιμπεργκ δεν απέφυγε όμως την 4η σερί εντός έδρας ήττα.

Με εύστοχο σουτ τριών πόντων στα 3.4 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Βίκτορ Ολαντίπο χάρισε τη νίκη στους Ιντιάνα Πέισερς, 102-101, υποχρεώνοντας, παράλληλα, τους Μπόστον Σέλτικς στην πρώτη τους ήττα, μετά από τέσσερις συνεχόμενες επιτυχίες.

Οι Σέλτικς ξεκίνησαν δυνατά, προηγήθηκαν 18-31, και είχαν το προβάδισμα μέχρι και 38 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, 97-101. Από εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Ολαντίπο, με τον 26χρονο γκαρντ να βάζει δυο βολές, για το 99-101, να μαζεύει το αμυντικό ριμπάουντ μετά από άστοχο σουτ του Ίρβινγκ, να βάζει το νικητήριο καλάθι και στη συνέχεια να κλέβει την μπάλα στην επαναφορά.

Συνολικά, ο Ολαντίπο πέτυχε 24 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ. Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς (16 πόντοι), ο Ταϊρίκ Εβανς (17 πόντοι) και ο Ντομάντας Σαμπόνις (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ) ήταν οι άλλοι παίκτες που ξεχώρισαν από την Ιντιάνα, η οποία νίκησε τους Σέλτικς για πρώτη φορά έπειτα από τρεις σερί εντός έδρας ήττες.

Μάρκους Μόρις (23 πόντοι, 9/13 σουτ) και Καϊρί Ίρβινγκ (18 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι των Μπόστον Σέλτικς.