Μπάσκετ

Εύκολα την Εφές ο Παναθηναϊκός

Στο 11-5 ανέβηκε ο Παναθηναϊκός Superfoods στην regular season της Euroleague, φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση επί της Αναντολού Εφές, που συνεχίζει στον… πάτο της βαθμολογίας (4-12) και προβληματίζει. Οι «πράσινοι» έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, βρήκαν πολλές λύσεις έξω από τη γραμμή του τριπόντου στην επανάληψη και δεν κινδύνευσαν σε κανένα σημείο του αγώνα, έχοντας τον πλήρη έλεγχο.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν το παιχνίδι νευρικά με 0/4 σουτ, αλλά αφού μπήκε το πρώτο, βρήκαν ρυθμό, έπαιξαν εντυπωσιακή άμυνα και πήραν από νωρίς το προβάδισμα (11-4 στο 5′), με πρωταγωνιστές τους Νικ Καλάθη – Τζέιμς Γκιστ. Στο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» είχε εδραιώσει την κυριαρχία του, με τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ να πηγαίνουν πρώτοι στα ριμπάουντ, να έχουν διάθεση και να «κλείνουν» την πρώτη περίοδο με διψήφια διαφορά (23-12 στο 10′). Στην επιθετική εξίσωση είχε μπει από νωρίς και ο Κρις Σίνγκλετον (6π.).

Στη συνέχεια, παρά το ροτέισιον του Καταλανού τεχνικού, τα πράγματα δεν άλλαξαν, με τον Νίκο Παππά να βάζει 7 πόντους με τη σειρά του και να κρατά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (34-22 στο 15′). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» στο +14, αφού ο Μάρκους Ντένμον ευστόχησε σε buzzer beater τρίποντο για το 47-33. Το… όπλο του Παναθηναϊκού Superfoods ήταν η άμυνά του, η οποία είχε κρατήσει τα «βαριά χαρτιά» της Εφές χαμηλά (Ντάνστον 0π., Στίματς 2π., Μπράουν 4π.).

Ο Νικ Καλάθης… αφήνιασε στην επανάληψη και στο 25′ είχε 17 πόντους με 4/6 δίποντα και 3/3 τρίποντα, οδηγώντας τους γηπεδούχους (60-45). Ο Τζος Άνταμς προσπαθούσε να «ροκανίσει» τη διαφορά για τους Τούρκους, αλλά η κατάσταση δεν άλλαζε (64-49 στο 27′). Με διαδοχικά τρίποντα από Παππά και Λοτζέσκι ο Πασκουάλ «χτύπησε» την ζώνη που έπαιζε στην άμυνα η Εφές (62,5% στα 3π. στο 30′) και η ομάδα του ανέβασε τη διαφορά στο +19 (70-51). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 70-56.

Η τέταρτη περίοδος έμοιαζε με τυπική διαδικασία, γιατί οι «πράσινοι» είχαν μεγάλη διαφορά και συνέχισαν να βρίσκουν σκορ με ευκολία. Έτσι, η διαφορά δεν έπεσε (80-64 στο 33′ και 85-68 στο 36′), με τους πράσινους να φτάνουν στο 11-5 με άνεση (90-79).

Τα Δεκάλεπτα: 23-12, 47-33, 70-56, 90-79.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 8, Ρίβερς (0/5 σουτ), Παππάς 16 (4/5 τρίποντα), Ντένμον 9 (3/3 τρίποντα), Γκιστ 10 (5 ριμπάουντ), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 9 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 17 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 0/1 βολή, 9 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λέντο, Μπράουν 6, Μπατούκ 4 (1), Μότουμ 14 (1), Άνταμς 20 (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές), Στίματς 4 (5 ριμπάουντ), Μουσταφά, Ντράγκιτς 6, Ντάνστον 12 (8 ριμπάουντ), Σιμόν 13 (1).