Άλλα αθλήματαΜπάσκετ

Ήττα για την εθνική από τη Γαλλία και τώρα Ρωσία για τους «8»

Στις λεπτομέρειες ηττήθηκε η εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών από τη Γαλλία (70-63) στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι του τρίτου ομίλου στο Ευρωμπάσκετ της Τσεχίας.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κατέλαβε την τρίτη θέση στον όμιλο με απολογισμό μία νίκη και δύο ήττες και την Τρίτη (20/6 21:30) θα αντιμετωπίσει την Ρωσία σε νοκ-άουτ ματς με στόχο την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Πρωταγωνίστρια για την Εθνική ήταν Εβίνα Μάλτση που τελείωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους, 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και με όπλο την πολύ καλή της άμυνα και τα επιθετικά ριμπάουντ βρέθηκε στο +4 (15-19) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο όμως οι Γαλλίδες αντέδρασαν και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με «αέρα» 5 πόντων (35-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο και παρά την αποβολή της Καλτσίδου (δύο τεχνικές ποινές) η Εθνική βασιζόμενη στην επιθετικό οίστρο της Εβίνας Μάλτση κατάφερε και πάλι να πάρει τα ηνία του αγώνα (49-52 στο 30΄).

Στην τελευταία περίοδο όμως η κούραση οδήγησε τις διεθνείς παίκτριες σε αρκετά λάθη κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι «τρικολόρ» και με 70-63 πήραν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμούς αγώνες και την απευθείας πρόκριση για την προημιτελική φάση.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 35-30, 49-52, 70-63

Γαλλία: Επουπά 4 (1), Μιγιέμ 12, Σιάκ 11, Ντουμέρκ 5 (1), Μισέλ 5, Αγιαγί 4, Σκρελά 12 (1), Μιντ, Γιοάν, Σαρτερό 2, Αμάντ 4, Τσατσουάνγκ 11 (7 ριμπ.).

ΕΛΛΑΔΑ: Σταμολάμπρου, Σπυριδοπούλου 3 (1), Μάλτση 25 (4/16 δίπ., 5/11 τρίπ., 2/2 βολ.), Νικολοπούλου 4 (7 ριμπ., 7 ασ.), Σωτηρίου 4, Κοσμά, Σπανού 10 (5/10 δίπ.), Καλτσίδου 5 (1), Χριστινάκη 10 (1), Φασούλα 2