Άλλα αθλήματα

Δέκα μετάλλια για την Ελλάδα στο Βαλκανικό

Δέκα μετάλλια κατέκτησαν οι αθλητές και αθλήτριες μας στην πρώτη ημέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Κ20 στο Πιτέστι.

Η ελληνική ομάδα πανηγύρισε μάλιστα πέντε χρυσά μετάλλια και ένα όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Γκροσετο.
Ο Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης χρειάστηκε να κάνει αρκετούς μήνες υπομονή προκειμένου να ξεπεράσει τα προβλήματα τραυματισμών και όχι μόνο τα κατάφερε, αλλά μπόρεσε να προλάβει και τους στόχους του στη σεζόν. Ο έφηβος αθλητής “προσγειώθηκε” σήμερα στη διάρκεια  του Βαλκανικού Πρωταθλήματος στα 7.62 μ., πλησίασε το ατομικό του ρεκόρ (7,66 μ.) και κατάφερε να εξασφαλίσει θέση στην ομάδα για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Γκροσέτο.
Ο ταλαντούχος αθλητής, ο οποίος κατέκτησε την πρώτη θέση στο μήκος, πέτυχε την καλύτερη επίδοση στην έκτη και τελευταία προσπάθεια, ενώ νωρίτερα είχε σημείωσε 7,50 μ. με ευνοϊκό άνεμο 2,1 μέτρα.
Το ατομικό του ρεκόρ ισοφάρισε ο Κώστας Ζήκος, που με 10.57 ήταν νικητής στα 100 μ. και επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Ο αθλητής ετοιμάζεται για τη διοργάνωση του Γκροσέτο, όπου θα κυνηγήσει μια καλύτερη επίδοση. Στο ίδιο αγώνισμα, καλή παρουσία και από τον Σωτήρη Γκαραγκάνη, που ήταν τέταρτος με 10.75.
Κάτι παραπάνω από εντυπωσιακή ήταν η παρουσία της ομάδας 4Χ100 μ. των εφήβων. Η ομάδα όχι μόνο κατάφερε να τερματίσει με τη σκυτάλη στο χέρι, αλλά να σημειώσει σπουδαία επίδοση. Οι Γκαραγκάνης, Αρβανίτης, Παππάς και Ζήκος τερμάτισαν πρώτοι με 40.88 και έχουν κάθε λόγο να πανηγυρίζουν, αφού η εμφάνιση τους στέλνει ενθαρρυντικά μηνύματα για τη συνέχεια.
Για έναν ακόμη αγώνα ο πήχης δεν …έκανε το χατήρι στον Αντώνη Μέρλος. Ο έφηβος ήταν δεύτερος στο ύψος με 2,10 μ., ενώ στη συνέχεια δοκίμασε στα 2,15 μ., ύψος το οποίο πέρασε και ο πήχης έπεσε στη συνέχεια.
Ατομικό ρεκόρ πέτυχε στα 400 μ. εμπ. η Αννα Κιάφα, που παρά το ότι ταλαιπωρείται από ελαφρύ τραυματισμό στο γαστροκνήμιο, διένυσε την απόσταση σε 59.41 και έγινε μία από τις γρηγορότερες Ελληνίδες Νεάνιδες όλων των εποχών.
Η Κιάφα κατέλαβε την δεύτερη θέση στον αγώνων και παράλληλα έβαλε υποψηφιότητα για μια καλή παρουσία στο Γκροσέτο. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στο επί κοντώ η Αριάδνη Αδαμοπούλου που ξεπέρασε τα 4,00 μ. και στη συνέχεια απέτυχε στα 4,10 μέτρα.
Αλλη μία καλή παρουσία και μετάλλιο σε Βαλκανικό Πρωτάθλημα για τον Οδυσσέα Μουζενίδη, που ήταν πρώτος στη σφαιροβολία με 19,67μ., βολή που σημείωσε στην πέμπτη του προσπάθεια. Στα 100 μ. η Κατερίνα Λαφτσή ήταν τρίτη με 12.01 σε μία ακόμη σταθερή παρουσία στο φράγμα των 12.00.
Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Γιώργος Κορακίδης με βολή στα 71,63 μ., ενώ λίγο πιο πίσω στην τέταρτη θέση βρέθηκε ο Παίδας Χρήστος Φραντζεσκάκης με 70,90 μέτρα. Πολύ καλό αγώνα κάνει η Ελένη Γκέλη στο έπταθλο. Η αθλήτρια της Δέσποινας Πάκου ξεκίνησε με 15.03 στα 100 μ. εμπ., συνέχισε με 1,64 μ. στο ύψος, σημείωσε 10.92 μ. στη σφαιροβολία και έκλεισε την ημέρα με 26.40 στα 200 μ., στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Η αθλήτρια αύριο θα προσπαθήσει να ολοκληρώσει τον της με επίδοση καλύτερη από 5.150 β., που θα τη στείλει στο Γκροσέτο. Στο βάθρο των νικητών ανέβηκε και η Αφροδίτη Μανιού, που ήταν τρίτη στον ακοντισμό με 46,28 μέτρα.
Μία ακόμη κούρσα κάτω από τα 48.00 έκανε ο Γιώργος Λαμπρόπουλος, που αυτή τη φορά ήταν τέταρτος με 47.88 στα 400 μέτρα. Την ίδια θέση κατέλαβε στη δισκοβολία η Κωνσταντίνα Σπανουδάκη με 49,76 μ., ο Χρήστος Παπούλιας στα 1.500 μ. με 3.56.29  και ο Γιώργος Καλογεράκης στα 400 μ. εμπ. με 55.22. Στο τριπλούν αγωνίστηκε η κορασίδα Ζωή Μπαλαμούτη, που ήταν 8η με 12,11 μέτρα.