Ο Μπαπέ διέλυσε μόνος του την Λιόν(vid)

Ένα μοναδικό σόου του Κιλιάν Μπαπέ, που πέτυχε τέσσερα γκολ μέσα σε 13 λεπτά (61΄-74΄), μετέτρεψε σε θρίαμβο της Παρί Σεν Ζερμέν το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του σαμπιονά.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας συνέτριψαν με 5-0 τη Λιόν στο «Παρκ ντε Πρενς» και έκαναν το «9 στα 9», αν και για μία ώρα οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν το ματς «στα ίσια». Η Παρί προηγήθηκε με πέναλτι του Νεϊμάρ στο 9΄, αλλά στη συνέχεια οι «λιονέ» είχαν σπουδαίες ευκαιρίες να ισοφαρίσουν, με τον Μπουφόν να πραγματοποιεί κάποιες σωτήριες επεμβάσεις.

Οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω των αποβολών του Κιμπέμπε στο 35΄ και του Τουζάρ στο 45΄, και είχαν από ένα δοκάρι στο ίδιο λεπτό (!), πρώτα η Λιόν με τον Κορνέ και στην αντεπίθεση οι Παριζιάνοι με τον Μπαπέ. Η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στο νέο μεγάλο αστέρι του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, ο οποίος… σμπαράλιασε την αντίπαλη άμυνα και μετέτρεψε τη βραδιά σε προσωπική υπόθεση.