ΑΕΛ – ΠΑΣ Λαμία: Οι συναντήσεις της SuperLeague!(pics+vids)

Το LamiaSports σας βάζει στο κλίμα της αναμέτρησης της ΑΕΛ – ΠΑΣ Λαμία.

Το pre game show της αναμέτρησης ΑΕΛ – ΠΑΣ Λαμία έχει ξεκινήσει ήδη εδώ στο LamiaSports.

Αρχικά, είδαμε τους τρεις ποδοσφαιριστές που έχουν φορέσει τη φανέλα και των δύο ομάδων.

Θα ακολουθήσουν και άλλα άρθρα, όπως το scout report, παίκτες ορόσημα, σύγκριση μπάτζετ και άλλα. Σήμερα όμως, θα δούμε την προϊστορία των δύο ομάδων όσο αφορά τα παιχνίδια της SuperLeague.

Η Λαμία, έχει μόλις μία σεζόν στην πρώτη κατηγορία, με αποτέλεσμα να έχει μόλις δύο αναμετρήσεις στο ενεργητικό της με αντίπαλο την ΑΕΛ.

Τα αποτελέσματα για αυτούς που δεν τα θυμούνται, είναι εδώ το LamiaSports να σας τα θυμίσει.

Ας ξεκινήσουμε:

SuperLeague

15η αγωνιστική

Τη σεζόν 2017-2018 οι δύο ομάδες συναντήθηκαν για πρώτη φορά, την 15η αγωνιστική της SuperLeague.

Η αναμέτρηση δεν πήγε καθόλου καλά για την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ, καθώς ο Μίλος Ντέλετιτς βρέθηκε σε εκπληκτική κατάσταση, «πυροβολώντας» δύο φορές την «κυανόλευκη» άμυνα. Την πρώτη ήταν στο 13΄ενώ η δεύτερη ήρθε λίγα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 31΄.

Παρόλο αυτά, το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο. Η Λαμία ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 8 τελικές προσπάθειες, με τις 3 να είναι εντός εστίας, ενώ η ΑΕΛ είχε ακριβώς τα ίδια στατιστικά.

Θυμηθείτε τα γκολ του παιχνιδιού:

Δείτε τώρα τα στατιστικά του αγώνα:

SuperLeague

31η αγωνιστική

Ο Μίλος Ντέλετιτς πήγε να γίνει πρωταγωνιστής της ομάδας του και στο δεύτερο παιχνίδι κόντρα στη Λαμία.

Η ΑΕΛ, όπως θα κάνει και το Σάββατο, υποδέχθηκε στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της SuperLeague τον ΠΑΣ Λαμία, σε ένα ακόμη πιο αμφίρροπο παιχνίδι.

Το «ζουμί» του αγώνα ήταν προς το τέλος του. Στο 81΄ο Νίκος Τσούκαλος άνοιξε το σκορ για την φιλοξενούμενη ομάδα, δίνοντας την αίσθηση πως όλα τελειώσανε και η Λαμία θα πανηγύριζε το τρίτο της «διπλό» στη σεζόν.

Παρόλο αυτά, ο Ντέλετιτς τρία λεπτά αργότερα, έφερε το ματς στα ίσια γράφοντας το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Η ομάδα της Φθιώτιδας είχε περισσότερες τελικές από την γηπεδούχο ομάδα, 11 τον αριθμό αλλά μόλις οι 3 ήταν εντός εστίας.

Από την άλλη η ΑΕΛ, είχε 10 τελικές και οι 6 βρήκαν στόχο.