Μοιρασιά για Λάτσιο και Σαμπντόρια

Απίθανο παιχνίδι με δυνατές συγκινήσεις έγινε στη Ρώμη, όπου Λάτσιο και Σαμπντόρια αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής στη Serie A.

Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν τη διαφορά από την τρίτη Ίντερ στους 2 βαθμούς, δεχόμενοι την ισοφάριση λίγο πριν ολοκληρωθούν οι καθυστερήσεις.

Οι «μπλουτσερκιάτι» της Γένοβας πάγωσαν το «Ολίμπικο» ανοίγοντας το σκορ με τον Φάμπιο Κουαλιαρέλα στο 21΄, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη η Λάτσιο έφτασε στο 2-1, αρχικά με τον Φραντσέσκο Ατσέρμπι στο 79΄ και ύστερα με πέναλτι του Τσίρο Ιμόμπιλε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, αν και έπαιζαν από το 90΄ με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μπάρτοζ Μπερεζίνσκι, έσωσαν ένα βαθμό με το τέρμα του Ρικάρντο Σαπονάρα.