Το ήθελε και το πήρε ο Αχιλλέας!

Για την 15η αγωνιστική της Β Φθιώτιδας, ο Αχιλλέας Δομοκού υποδέχθηκε την Αναγέννηση Νέας Γιαννιτσούς.

Ένα ματς που τα είχε όλα ήταν αυτό ανάμεσα στον Αχιλλέα Δομοκού και την Αναγέννηση Νέας Γιαννιτσούς.

Γκολ, αυτογκόλ απευθείας φάουλ, δοκάρι , νεύρα και καλή κερκίδα.

Το αποτέλεσμα 3-2 με τον Δομοκό να παίρνει σπουδαία νίκη εντός έδρας.

Το ματς ξεκίνησε με τον Αχιλλέα να πιέζει και να απειλεί με δυνατό σουτ εκτός της περιοχής του Νίκου Αντωνόπουλου,  το οποίο δεν βρήκε στόχο.

Η Αναγέννηση προσπαθούσε κυρίως από τα δεξιά να απειλήσει Μπισμπιγιάννη να απειλεί συνεχώς.

Στο 12′ ο Δομοκός έφυγε στην κόντρα επίθεση με τον Σαΐτη, ο οποίος βγήκε σε θέση βολής, σούταρε η μπάλα είχε πορεία προς τα έξω αλλά ο Δερνίκας στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βυρλα για το 1-0.

Στο 23′ ήρθε απάντηση της Αναγέννησης, όταν ο Μπισμιγιάννης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του έξω από την μεγάλη περιοχή αφήνοντας άγαλμα τον Ντζίμα για το 1-1.

Εκπληκτικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά στον Δομοκό…

Εκπληκτική κάθετη πάσα του Νίκου Αντωνόπουλου, έβγαλε και πάλι σε θέση βολής τον Ντελλο, αλλά το σουτ του δεύτερου πέρασε ψηλά άουτ.

Ο Δομοκός δεν σκόραρε αλλά το έκανε η Γιαννιτσού. Ο Μπισμιγιάννης έγινε κάτοχος της μπάλας έβγαλε ωραία πάσα στον Πεπέρα ο οποίος από διαγώνια θέση έκανε το 1-2, με δυνατό σουτ. Στο 35 λεπτό του αγώνα είχαμε ήδη τρία γκολ.

Σουτ του Λελεντζή στο 40′ η μπάλα κόντραρε στα πόδια των αμυντικών και βγήκε κόρνερ. Την εκτέλεση ανάλαβε ο Κουρδής από τα δεξιά ο Γκιρλέμης πήδηξε πιο ψηλά απ όλους αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Παρόλο αυτά το 2-2 δεν άργησε να έρθει και 41′ ο Γκούμας ανατρέπεται εντός της περιοχής με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαΐτης ο οποίος ευστόχησε και έκανε το 2-2, για τον Αχιλλέα.

Στο επόμενο λεπτό ο σέντερ φορ της Αναγέννησης, Πεπέρας βγήκε σε θέση τετ α τετ αλλά ο Ηλίας Αντωνόπουλος έπεσε με αυτοθυσία στα πόδια του αντιπάλου και τον πρόλαβε πριν σουτάρει για το 2-3.

Το 2-2 έμεινε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου…

Πρώτου καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σαιτης εκτέλεσε το φάουλ ο Βύρλας έδιωξε με τα πόδια αρχικά  η μπάλα έφτασε στον Γκούμα ο οποίος έκανε το γυριστό αλλά και πάλι εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας της Νέας Γιαννιτσούς έδιωξε σε κόρνερ.

Μπορεί το πρώτο ημίχρονο να είχε και φάσεις και γκολ, όμως το δεύτερο δεν είχε κάτι το σπουδαίο να μας παρουσιάσει.

Πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες, λάθος μεταβίβασεις και παιχνίδι κέντρου…

Τεράστια ευκαιρία για τον Δομοκό όταν ο Σαΐτης έφυγε από τα αριστερά με ωραία ατομική ενέργεια, πάτησε περιοχή σούταρε αλλά η μπάλα αφού χτύπησε στο δοκάρι του Βύρλα έφυγε εκτός περιοχής.

Το ριμπάουντ πήρε ο Νίκος Αντωνόπουλος ο οποίος σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Και στο 85′ ο Σαϊτης σούταρε αλλά και πάλι η κατάληξη της μπάλας ήταν άουτ…

Ο Αχιλλέας πίεζε και το γκολ δεν θα αργούσε να έρθει.

Στο 88′ ο Κουτσούμπας βρέθηκε μόνος του στην μεγάλη περιοχή του Βύρλα, σούταρε δυνατά και έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα της Αναγέννησης, για το 3-2.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ πάρα την πίεση για ισοφάριση των φιλοξενουμένων.