Έμεινε στο Κίεβο η πρόκριση…

Το όνειρο της πρόκρισης στους «16» του Europa League ήταν… απατηλό για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ηττήθηκε με 1-0 από την Ντιναμό στο Κίεβο και σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα, έμειναν εκτός συνέχειας.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν απέναντί τους τον εξαιρετικό Μπόικο, ο οποίος κράτησε ζωντανή την ομάδα του σε πολλές φάσεις. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης πέτυχε ο Σολ στο 32′ και «κλείδωσε» την πρόκριση για τους Ουκρανούς.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ καλά και από την αρχή ειχε επιβάλει τον ρυθμό του. Η επιπολαιότητα, όμως, των «ερυθρόλευκων» στην τελική πάσα τους στέρησε την ευκαιρία να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Μπόικο. Η Ντιναμό ωστόσο στην πρώτη της ευκαιρία κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 32′ ο Μικολένκο έκανε την σέντρα και ο Σολ με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αυτό το τέρμα αποσυντόνισε τους Πειραιώτες και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κυνηγήσουν και ένα δεύτερο τέρμα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι με τον Σολ, αλλά σωτήρια ο Σα απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στην επανάληψη ο Μαρτίνς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Μασούρα, ο οποίος δημιούργησε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Αρχικά στο 51′ ο Τοροσίδης έβγαλε την σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Μασούρα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 64′ ο Ελληνας άσος έπιασε το δυνατό σουτ, αλλά ο Μπόικο απέκρουσε σωτήρια κρατώντας το μηδέν για την ομάδα τους. Στο 74′ ο Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από το γκολ, αλλά και πάλι ο Μπόικο είπε «όχι». Ο Μασούρας έβγαλε εκπληκτικά στον Χασάν, αλλά ο τερματοφύλακας της Ντιναμό έδιωξε σωτήρια. Παρά το γεγονός ότι ο χρόνος κυλούσε και οι φιλοξενούμενοι ήθελαν πάση θυσία δύο γκολ, δεν μπορούσαν να πατήσουν εύκολα περιοχή, καθώς είχαν μπλοκαριστεί από την πολυπρόσωπη άμυνα της Ντιναμό. Στο 87′ ο Γκερερο βρέθηκε απέναντι από τον Μπόικο, αλλά ο τερματοφύλακας της Ντιναμό έσωσε ξανά την ομάδα του! Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και αποδείχτηκε ότι το γκολ που έβαλαν οι Ουκρανοί στο 89′ στο Καραϊσκάκη ήταν «χρυσό»…

Διαιτητής: Ιβάν Κρούζλιακ (Σλοβακία)
Κάρτες: Κετζιόρα, Βέρμπιτς, Σεπέλιεφ- Ποντένσε, Σισέ, Γκερέρο, Τοροσίδης

Ντιναμό Κιέβου (Χάτσκεβιτς): Μπόικο, Βέρμπιτς (90+1′ Ρουσούν), Σεπέλιεφ, Σολ (90+1′ Αλιμένκοφ), Σαπαρένκο (76′ Γκάρμας), Τσιχάνκοβ, Μικολένκο, Μπούρντα, Μπουγιάλσκι, Σαμπάνοβ, Κετζιόρα

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Μεριά, Σισέ, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (65′ Μπουχαλάκης), Γκιλιέρμε, Ποντένσε, Ζιλ Ντίας (46′ Μασούρας), Φορτούνης (65′ Γκερέρο), Χάσαν

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ