ΠΑΟΚ-Πανσερραϊκός: Ιδιαίτερη αναμέτρηση, με τα «φώτα» και στους… πάγκους!

Τον πάντα επικίνδυνο Πανσερραϊκό και με το μυαλό αναπόφευκτα και στον «τελικό» με την Άιντραχτ υποδέχεται ο ΠΑΟΚ, με τα «φώτα» να στρέφονται και στην επιστροφή του Πάμπλο Γκαρσία στην Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ με τον Πανσερραϊκό συναντήθηκαν για τελευταία φορά στις 5 Ιανουαρίου 2011 στις Σέρρες για τη Super League σε μια αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε ισόπαλη με 1-1 και στη βασική ενδεκάδα του Δικεφάλου βρισκόταν ο σημερινός προπονητής του Πανσερραϊκού Πάμπλο Γκαρσία.

Το τελευταίο με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ ήταν στις 29 Αυγούστου 2010 για την πρεμιέρα εκείνης της σεζόν, όπου ο Δικέφαλος επικράτησε με 3-2. Το ένα τέρμα είχε σημειώσει ο Αντρέ Βιεϊρίνια, ενώ πάλι στην ενδεκάδα βρισκόταν ο Πάμπλο Γκαρσία.

Συνολικά έχουν αναμετρηθεί 24 φορές με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έχει επικρατήσει στα 19 από αυτά τα παιχνίδια, ενώ υπάρχουν και πέντε ισοπαλίες, με τον Πανσερραϊκό να μην έχει καταφέρει να πάρει νίκη ως φιλοξενούμενος.

Το πιο συχνό σκορ στις αναμετρήσεις τους είναι το 3-0, με πέντε εμφανίσεις, ενώ ακολουθούν το 2-1 και το 2-0 με τρεις επαναλήψεις. Από τις πέντε ισοπαλίες, οι δύο είναι με σκορ 1-1, ενώ μόνο σε ένα από τα 24 παιχνίδια τους δεν έχει σημειωθεί τέρμα. Αυτό συνέβη στο μεταξύ τους 0-0 στις 23 Φεβρουαρίου 1986.

Ο Πανσερραϊκός κατάφερε στην πρώτη αναμέτρηση της ιστορίας τους να φύγει με την ισοπαλία από την Τούμπα, στις 12 Δεκεμβρίου 1965, όπου μάλιστα είχε προηγηθεί με γκολ του Μπιτζίδη στο 70ο λεπτό και ο Λέανδρος Συμεωνίδης ισοφάρισε στο 78ο λεπτό.