«Περίπατος» για Νάπολι στην Πάρμα

Με δύο γκολ του Μίλικ κι από ένα των Ζιελίνσκι-Ουνάς, η Νάπολι πέρασε… αέρα από την Πάρμα, νικώντας με 4-0 και πηγαίνοντας στο +10 από την τρίτη Ίντερ.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι της με αντίπαλο την Πάρμα στο «Ένιο Ταρντίνι» για την 25η αγωνιστική στη Serie A, όπως μαρτυράει και το υπέρ της 0-4, με το οποίο αύξησε τη διαφορά της από την τρίτη Ίντερ στους δέκα πόντους!

Οι «παρτενοπέι» ήταν εμφανώς ανώτεροι και φρόντισαν να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη από το ημίχρονο. Με τον Πιότρ Ζιελίνσκι να ανοίγει το σκορ με διαγώνιο σουτ, μετά από ασίστ του Ελσέιντ Χισάι, στο 18’ και τον Άρεκ Μίλικ να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, περνώντας τη μπάλα κάτω από το τείχος στο 36ο λεπτό.

Στην επανάληψη και δη στο 57’, οι «παρμέντσι» κέρδισαν πέναλτι με τον Κέβιν Μαλκουίτ να ανατρέπει τον Μπρούνο Άλβες. Ωστόσο, με τη χρήση VAR ο διαιτητής Τσίφι υπέδειξε ότι νωρίτερα είχε υπάρξει φάουλ στον Χοσέ Καγιεχόν, με αποτέλεσμα το πέναλτι να ακυρωθεί…

Κάπως έτσι, η Νάπολι διατήρησε τον έλεγχο και παράλληλα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3, με τον Μίλικ να κάνει «ντοπιέτα» στο 73’. Ενώ μετά από ωραία συνεργασία δύο παικτών που είχαν μπει στο ματς ως αλλαγή, των Σιμόνε Βέρντι και Άνταμ Ουνάς, ο δεύτερος πέτυχε το τελικό 0-4, οκτώ λεπτά πριν τη λήξη.