Το Σαν Αντόνιο υποκλίθηκε στον Αντετοκούνμπο (vid)

Απολαυστικός, ξανά, ο Έλληνας φόργουορντ, οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς σε σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα των Σπερς, 94-87.

Με τον πιο εμφατικό τρόπο, οι Μιλγουόκι Μπακς έβαλαν τέλος στο σερί τεσσάρων παιχνιδιών χωρίς νίκη, αφού πήραν μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί των Σαν Αντόνιο Σπερς με 94-87. Για πολλοστή φορά, πρωταγωνιστής για τους Μπακς ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Στην αρχή του ματς, οι Σπερς πήραν διαφορά επτά πόντων, 22-15, αλλά οι Μπακς πλησίασαν στο καλάθι, 27-25, με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Καμία από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Σπερς να προηγούνται 47-46. Με μπροστάρηδες τον Αντετοκούνμπο και τον Μίντλετον, οι Μπακς έκαναν ένα επιμέρους 13-2, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, και προηγήθηκαν με +14, 56-70. Οι Σπερς αντέδρασαν, χάρη στο Τζινόμπιλι, και μείωσαν σε 70-76. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι έκαναν την τελική τους αντεπίθεση, μείωσαν σε 87-89, αλλά οι Μπακς πέτυχαν μεγάλα καλάθια, για το 87-93 με 55 δευτερόλεπτα να απομένουν για το φινάλε. Πλέον, οι παίκτες των Σαν Αντόνιο Σπερς δεν είχαν άλλες δυνάμεις για να γυρίσουν το ματς και έτσι οι Μιλγουόκι Μπακς πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 28 πόντους (12/24 σουτ, 4/8 βολές) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς, με τον Έλληνα φόργουορντ να έχει επίσης 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 τάπες. Αυτή τη φορά, ο Αντετοκούνμπο είχε βοήθεια από τους συμπαίκτες του με τον Έρικ Μπλέντσο να έχει 13 πόντους (6/15 σουτ) και 7 ασίστ, ενώ ο Κρις Μίντλετον είχε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από τους Σαν Αντόνιο Σπερς, ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ είχε 20 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Σπερς: Άντερσον 10, Όλντριτζ 20, Γκασόλ 8, Γκριν 5, Μιλς 14, Τζινόμπιλι 18, Γκέι 6, Φορμπς 6

Μπακς: Μίντλετον 13, Αντετοκούνμπο 28, Χένσον 10, Σνελ 5, Μπλέντσο 13, Ντελαβεντόβα 9, Μπρόγκντον 9, Μέικερ 4, Λίγκινς 3