Λος Άντζελες Λέικερς – Λος Άντζελες Κλίπερς 103-101

Οι Λέικερς ήταν οι μεγάλοι νικητές (103-101) στο ντέρμπι του Λος Άντζελες απέναντι στους Κλίπερς, χάρη σε ένα καλάθι του ΛεΜπρον 12,8΄΄ πριν από το τέλος.

Μια πρώτη γεύση για το τι μπορούμε να περιμένουμε από το συγκεκριμένο ζευγάρι σε περίπτωση που διασταυρωθούν στα πλέι οφ, πρόσφεραν οι Λέικερς και οι Κλίπερς στο «STAPLES Center».

Οι Λέικερς πήραν μια διαφορά 12 πόντων στην πρώτη περίοδο, η οποία όμως εξανεμίστηκε γρήγορα στο δεύτερο 12λεπτο, με αποτέλεσμα οι Λέικερς να προηγούνται στο ημίχρονο με μόλις δύο πόντους (54-52).

Μάλιστα, κατά την διάρκεια του τρίτου 12λεπτου, οι Κλίπερς προηγήθηκαν ακόμα με 11 πόντους (66-55), με τους Λέικερς να βρίσκουν όμως γρήγορη αντίδραση. Οι γηπεδούχοι έδειξαν να επανακάμπτουν και στα 2:29 πριν το τέλος του παιχνιδιού έδειξαν να κρατούν στα χέρια τους το ματς (99-93).

Κάπου εκεί όμως ανέλαβε δράση ο Τζορτζ, ο οποίος με 8 σερί πόντους έφερε το παιχνίδι στα ίσια (101-101), ωστόσο ο ΛεΜπρον πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έδωσε το προβάδισμα στους Λέικερς. Ο Τζορτζ αστόχησε στο τελευταίο σουτ χάνοντας την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Κορυφαίος της βραδιάς ήταν ο Ντέβις με 34 πόντους, με τον ΛεΜπρον να τελειώνει με 16πόντους, 11ριμπάουντ και 7 ασίστ. Από τους Κλίπερς κορυφαίοι ήταν οι Τζορτζ και Λέοναρντ με 30 και 28 πόντους αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-23, 19-29, 22-25, 27-24