Άλλα αθλήματαΜαχητικά αθλήματα

UFC Rankings: O Chimaev μπήκε στο Top-15 και «πέταξε έξω» τον Nate Diaz

Το UFC ανακοίνωσε τα νέα rankings του για την εβδομάδα που διανύουμε, με τον Khamzat Chimaev να μπαίνει στο Top-15 της Welterweight κατηγορίας, ένα μήνα πριν τον αγώνα με τον Leon Edwards.

Το UFC ανακοίνωσε τα νέα rankings του για την εβδομάδα που διανύουμε, με τον Khamzat Chimaev να μπαίνει στο Top-15 της Welterweight κατηγορίας, ένα μήνα πριν τον αγώνα με τον Leon Edwards.

Στην P4P κατάταξη των ανδρών και των γυναικών η κατάσταση παρέμεινε σταθερή. Η δράση συνεχίζεται και αυτή την εβδομάδα με το UFC 255, στο main event του οποίου βρίσκεται ο αγώνας του Deiveson Figueiredo με τον Alex Perez.

MEN’S POUND-FOR-POUND

  1. Khabib Nurmagomedov
  2. Jon Jones
  3. Israel Adesanya
  4. Stipe Miocic
  5. Kamaru Usman
  6. Alexander Volkanovski
  7. Dustin Poirier
  8. Max Holloway
  9. Petr Yan
  10. Justin Gaethje
  11. Conor McGregor
  12. Robert Whittaker
  13. Tony Ferguson
  14. Deiveson Figueiredo
  15. Francis Ngannou

FLYWEIGHT

Champion: DEIVESON FIGUEIREDO

1. Joseph Benavidez
2. Brandon Moreno
3. Askar Askarov
4. Alex Perez
5. Alexandre Pantoja
6. Brandon Royval
7. Kai Kara France +1
8. Rogerio Bontorin +1
9. Matt Schnell +1
10. Raulian Paiva +1
11. David Dvorak +1
12. Tim Elliott +1
13. Jordan Espinosa +2
14. Tyson Nam
15. Amir Albazi *NR

BANTAMWEIGHT

Champion: PETR YAN

1. Aljamain Sterling
2. Cory Sandhagen
3. Marlon Moraes
4. Cody Garbrandt
5. Frankie Edgar
6. Pedro Munhoz
7. Jose Aldo
8. Jimmie Rivera
9. Raphael Assuncao
10. Dominick Cruz
11. Rob Font
12. Merab Dvalishvili
13. Cody Stamann
14. Song Yadong
15. Marlon Vera

FEATHERWEIGHT

Champion: ALEXANDER VOLKANOVSKI

1. Max Holloway
2. Brian Ortega
3. Zabit Magomedsharipov
4. Yair Rodriguez
5. Chan Sung Jung
6. Calvin Kattar
7. Josh Emmett
8. (T) Jeremy Stephens
8. (T) Arnold Allen
10. Sodiq Yusuff
11. Dan Ige
12. Shane Burgos
13. Ryan Hall
14. Bryce Mitchell
15. Edson Barboza

LIGHTWEIGHT

Champion: KHABIB NURMAGOMEDOV

1. Justin Gaethje
2. Dustin Poirier
3. Tony Ferguson
4. Conor McGregor
5. Dan Hooker
6. Charles Oliveira
7. Rafael dos Anjos *NR
8. Paul Felder -1
9. Diego Ferreira -1
10. Al Iaquinta -1
11. Kevin Lee -1
12. Beneil Dariush -1
13. Islam Makhachev -1
14. Gregor Gillespie -1
15. Drew Dober -1

WELTERWEIGHT

Champion: KAMARU USMAN

1. Colby Covington
2. Gilbert Burns
3. Leon Edwards
4. Jorge Masvidal
5. Stephen Thompson
6. Tyron Woodley +1
7. Demian Maia -1
8. Michael Chiesa
9. Neil Magny
10. Vicente Luque
11. Geoff Neal
12. Anthony Pettis +2
13. Belal Muhammed *NR
14. Robbie Lawler -1
15. Khamzat Chimaev *NR

MIDDLEWEIGHT

Champion: ISRAEL ADESANYA

1. Robert Whittaker
2. Paulo Costa
3. Jared Cannonier
4. Jack Hermansson
5. Yoel Romero
6. Darren Till
7. Derek Brunson
8. Kelvin Gastelum
9. Uriah Hall
10. Chris Weidman
11. Edmen Shahbazyan
12. Omari Akhmedov
13. Marvin Vettori
14. Brad Tavares
15. Ian Heinisch

LIGHT HEAVYWEIGHT

Champion: JAN BLACHOWICZ

1. Glover Teixeira
2. Thiago Santos
3. Dominick Reyes
4. Aleksandar Rakic
5. Jiri Prochazka
6. Anthony Smith
7. Volkan Oezdemir
8. Nikita Krylov
9. Johnny Walker
10. Misha Cirkunov
11. Magomed Ankalaev
12. Ryan Spann
13. Jim Crute
14. Mauricio Rua
15. Paul Craig

HEAVYWEIGHT

Champion: STIPE MIOCIC

1. Francis Ngannou
2. Curtis Blaydes
3. Jairzinho Rozenstruik
4. Derrick Lewis
5. Alistair Overeem
6. Alexander Volkov
7. Junior dos Santos
8. Shamil Abdurakhimov
9. Augusto Sakai
10. Aleksei Oleinik
11. Walt Harris
12. Sergei Pavlovich
13. (T) Ciryl Gane
13. (T) Blagoy Ivanov
15. Andrei Arlovski

WOMEN’S POUND-FOR-POUND

1. Amanda Nunes
2. Weili Zhang
3. Valentina Shevchenko
4. Rose Namajunas
5. Jessica Andrade
6. Joanna Jedrzejczyk
7. Germaine De Randamie
8. Holly Holm
9. Aspen Ladd
10. Cynthia Calvillo
11. Nina Ansaroff
12. Katlyn Chookagian
13. Yan Xiaonan
14. Claudia Gadelha
15. Julianna Pena

WOMEN’S STRAWWEIGHT

Champion: WEILI ZHANG

1. Rose Namajunas
2. Joanna Jedrzejczyk
3. Yan Xiaonan
4. Carla Esparza
5. Nina Ansaroff
6. Claudia Gadelha
7. Michelle Waterson
8. Marina Rodriguez
9. (T) Tecia Torres
9. (T) Amanda Ribas +1
11. Mackenzie Dern
12. Angela Hill
13. Virna Jandiroba
14. Felice Herrig
15. Livinha Souza

WOMEN’S FLYWEIGHT

Champion: VALENTINA SHEVCHENKO

1. Jessica Andrade
2. Katlyn Chookagian
3. Jennifer Maia
4. Cynthia Calvillo
5. Lauren Murphy
6. Jessica Eye
7. Joanne Calderwood
8. Roxanne Modafferi
9. Viviane Araujo
10. Andrea Lee
11. Maycee Barber
12. Gillian Robertson
13. Alexis Davis
14. Montana De La Rosa
15. Antonina Shevchenko

WOMEN’S BANTAMWEIGHT

Champion: AMANDA NUNES

1. Germaine de Randamie
2. Holly Holm
3. Aspen Ladd
4. Raquel Pennington
5. Irene Aldana
6. Julianna Pena
7. Ketlen Vieira
8. Yana Kunitskaya
9. Sara McMann
10. Marion Reneau
11. Lina Lansberg
12. Macy Chiasson
13. Sijara Eubanks
14. Pannie Kianzad
15. Julia Avila

 

πηγή: fight.gr

Ετικέτες

Διαβάστε επίσης

Διαβάστε επίσης

Close
Back to top button
Close