ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΑΡΗΣ 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: Ζωσιμάδες

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ευάγγελος Γρατσάνης

O ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε με 1-0 του Άρη στις Ζωσιμάδες, στο πρώτο του εντός έδρας ματς της σεζόν και έβαλε τέλος τόσο στο αήττητο όσο και στο μηδέν παθητικό των κίτρινων στο Πρωτάθλημα.

Δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για τους Ηπειρώτες που ανεβαίνουν βαθμολογικά μετά από ένα κακό ξεκίνημα.

Πολύ καλό ποιοτικά το ματς με καλό ρυθμό, γρήγορο ποδόσφαιρο.

Ο Άρης προσπαθούσε να αναλάβει τα ηνία του ματς.

Η πρώτη όμως τελική άνηκε στον ΠΑΣ με το σουτ του Μυστακίδη το οποίο έφυγε άουτ.

Ο Άρης απάντησε στο 21′ με το πλασέ του Γιουνές στο 21′ (βρήκε σε σώματα αμυντικών και έφυγε άουτ).

Ο Άρης είχε και δοκάρι στο 30′ σε ατομική προσπάθεια και σουτ του Ματέο Γκαρσία.

Στο 30′ ήταν η σειρά του Βιντάλ να απειλήσει, αλλά ο Κουέστα έβγαλε με τον Μυστακίδη στη πορεία της φάσης να στέλνει την μπάλα μακριά, άουτ.

Τελευταία καλή στιγμή στο α’ μέρος ένα σουτ του Νικολιά, προϊόν αντεπίθεσης του ΠΑΣ, το οποίο μπλόκαρε ο Κουέστα.

Tο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν το ίδιο καλό.

Η πρώτη όμως τελική στο β’ 45λεπτο έγινε γκολ. Στο 65′ και μετά από λάθος στο κέντρο παίκτη του Άρη, ο Λέο από γύρισμα από τα αριστερά, βρέθηκε στην περιοχή από πλάγια θέση.

Ο νεαρός φορ σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Δεληζήση και κατέληξε στα δίχτυα του Κουέστα για να γίνει το 1-0.

Ο Άρης δέχθηκε το πρώτο του γκολ στη Σούπερ Λίγκα εφέτος και ουσιαστικά αποσυντονίστηκε.

Ο Πάκο Ερέρα, ο προπονητής του έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές στο 80′ για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του και φυσικά και το σκορ.

Πίεσαν μάλιστα οι κίτρινοι αλλά το σουτ του Γκάμα στο 86′ βρήκε σε ετοιμότητα τον Βελλίδη.

Ενώ, η μεγάλη ευκαιρία του Δεληζήση στις καθυστερήσεις δεν έγινε γκολ και το 1-0 έμεινε ως το τέλος.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Νικολιάς, Λίλα, Βιντάλ(87′ Σιόντης), Τσικάρσκι, Μυστακίδης(63′ Κρισμάν), Λεό(70′ Αθανασιάδης)

ΑΡΗΣ (Ερέρα): Κουέστα, Τζανακάκης, Δεληζήσης, Βέλεθ, Κολάσο, Ματίγια, Μπάσα(80′ Σιώπης), Ντιγκινί(80′ Ναζλίδης), Γκαρσία(80′ Μαρτίνες), Γκάμα, Γιουνές