Σήκωσε το Κύπελλο η Σταντάρ!

ΚΥΠΕΛΛΟ ΒΕΛΓΙΟΥ-ΤΕΛΙΚΟΣ

ΓΚΕΝΚ-ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ: 0-1 παρ.

Γήπεδο: Luminus Arena

Η Σταντάρ Λιέγης του Γιώργου Κουτρουμπή νίκησε με 1-0 την Γκενκ του Νίκου Καρέλη στην παράταση και κατέκτησε το Κύπελλο!

Στο 11ο λεπτό ο Βούκοβιτς είπε όχι σε σουτ του Εμόντ, ο οποίος στο 15’ έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά και στο 34’ το γυριστό του Λουγινταμά πέρασε μόλις έξω.

Στο 47ο λεπτό ο Ζιλέ βγήκε και πρόλαβε τον Καρέλη, ενώ στο 68 ο Καρσελά αστόχησε από κοντά.

Το ματς πήγε στην παράταση κι εκεί στο 92’ ο Εμοντ με κεφαλιά από πλάγια θέση έκανε το 1-0. Ο Βούκοβιτς προσπάθησε να σώσει αλλά η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή. Στο 120+1’ αποβλήθηκε ο Νάστιτς της Γκενκ.

ΓΚΕΝΚ: Βούκοβιτς, Νάστιτς, Μπάφελ, Κόλεϊ, Αίντό, Ποθουέλο, Μαλινόβσκι, Σεκ, Μάτα, Ντονγκαλά (65’ Τροσάρντ), Καρελής (74’ Σαμάτα)

ΣΤΑΝΤΑΡ: Ζιλέ, Κουτρουμπής, Φάι, Καβαντά, Λουγινταμά, Καρσελά (105+3’ Ντζενεπό), Τσίμιροτ, Εντμιλσον (97’ Τσοπ), Εμόντ (120+1’Ποκονιόλι), Μποκού, Μαρίν