Μεγάλες νίκες για Νάπολι, Λάτσιο και Βερόνα

Μεγάλα διπλά για Νάπολι (1-2) και Λάτσιο (0-2) σε Ούντιζε και Πάρμα αντίστοιχα. Υπερασπίστηκε την έδρα της η Βερόνα με Κροτόνε (2-1).

Με σπουδαία νίκη που την έφερε σε τροχιά Champions League, συνεχίσει τις υποχρεώσεις της για την 17η αγωνιστική της Serie A η Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν 2-1 εκτός έδρας της Ουντινέζε με χρυσό γκολ στις καθυστερήσεις του ματς, κάμπτοντας δύσκολα την αντίσταση των γηπεδούχων.

Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ινσίνιε στο 16’ με πέναλτι (μέσω VAR), ο Λασάνια ισοφάρισε προσωρινά στο 27’ έπειτα από ατομική ενέργεια δείχνοντας τις προθέσεις της ομάδας του. Ενώ όλα έδειχναν να έχουν πάρει τον δρόμο τους, ο Μπακαγιόκο στο 90’ έπειτα από ασίστ του Ρούι, έδωσε το σπουδαίο τρίποντο στο σύνολο του Τζενάρο Γκατούζο.

Από την άλλη εύκολη εκτός έδρας νίκη με 2-0 πανηγύρισε η Λάτσιο. Με σκόρερ τους Αλμπέρτο (55’) και Καισέδο (67’), οι Ρωμαίοι επικράτησαν εύκολα της Πάρμα φορτσάροντας στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Με αυτή την νίκη ανέβηκαν στην όγδοη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στις θέσεις του υποβιβασμού.

Η Ελλάς Βερόνα με όπλο της το δυναμικό ξεκίνημα στα πρώτα 25 λεπτά του παιχνιδιού, κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα της, επικρατώντας με 2-1 της Κροτόνε και πλέον μπορεί να ονειρεύεται έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τους Κάλινιτς (16’) και Ντιμάρκο (25’), ενώ οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν στο τέρμα του Μεσίας (55’).