«Στραγγάλισε» την Βαλένθια ο Παναθηναϊκός!

Ο καλύτερος φετινός Παναθηναϊκός, με άμυνα που στραγγάλιζε, και πολυφωνική επίθεση, δεν άφησε τη Βαλένθια να πάρει ανάσα και την ισοπέδωσε με 91-72, βρίσκοντας ρυθμό λίγο πριν το αιώνιο ντέρμπι του ΣΕΦ.

Αυτόν τον Παναθηναϊκό θέλουν να βλέπουν οι φίλοι του «τριφυλλιού». Οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν δίχως τον Χάουαρντ Σαντ Ρος απέναντι σε μία ομάδα με μεγάλο μπάτζετ, «αστέρια» και βλέψεις για την οκτάδα, όμως την… κατάπιαν.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας, που βελτίωσε το ρεκόρ της σε 8-14, ήταν συγκεντρωμένη και διαβασμένη από το 1ο μέχρι το 40ο λεπτό στην επιστροφή των Ιωάννη Παπαπέτρου – Γιώργου Παπαγιάννη, μάζεψε τα ριμπάουντ, έπαιξε σκληρή άμυνα, έδειξε τρομερή διάθεση πάνω στο παρκέ, πήρε… πολλά από πολλούς και έφτασε δίκαια στην επικράτηση, παίζοντας κατά διαστήμα (πχ 2η περίοδο) πολύ καλό μπάσκετ. Στην αντίπερα όχθη, οι Ισπανοί, που έχασαν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, υποχώρησαν στο 11-12 και «πλήρωσαν» τα λάθη τους, τα χαμένα ριμπάουντ και τις κακές αμυντικές αντιδράσεις τους.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς τελείωσε το ματς με 16 πόντους και 6 ασίστ, έχοντας ως… μελανό σημείο στη στατιστική του τα 2/11 τρίποντα. Ο Γιώργος Παπαγιάννης (8π., 9ρ.) και ο Ντίνος Μήτογλου (11π., 7ρ.) «άγγιξαν» το double – double, ο Άαρον Ουάιτ ήταν συνεπέστατος (12π., 5ρ.), ενώ και ο Λευτέρης Μποχωρίδης έκανε ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια με τα «πράσινα» (12π., 5ασ. και πολλές κερδισμένες «μάχες» στην άμυνα). Ο Ιωάννης Παππαέτρου στην επιστροφή του στη δράση είχε 9 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τη Βαλένθια ξεχώρισε το δίδυμο Κλέμεν Πρέπελιτς (20π.) – Μάρτιν Χέρμανσον (13π.), με τα… βαριά χαρτιά στην front line του Χάουμε Πονσαρνάου να μην τραβούν.

Πλέον, το σύνολο του Κάτας στρέφει την -ευρωπαϊκή- προσοχή του στο ντέρμπι «αιωνίων» στο ΣΕΦ την επόμενη Παρασκευή (5/2).