Πήρε την πρόκριση η Νιγηρία!(vids)

Η Εθνική ομάδα της Νιγηρίας θα βρίσκεται στα γήπεδα της Ρωσίας, για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018.

Παρόν σε τελική φάση Μουντιάλ για 3η σερί φορά θα είναι η Νιγηρία, που κέρδισε με 1-0 τη Ζάμπια και καθάρισε την πρωτιά του ομίλου.

Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Ιβόμπι με πλασέ από το πέναλτι στο 73’ μετά από όμορφη ανάπτυξη της ομάδας του.

Καμερούν-Αλγερία: 2-0 (Ντζιέ 25’, Πανγκοπ 88’)

Νίκη χωρίς αντίκρισμα για το Καμερούν που επικράτησε με 2-0 της Αλγερίας.

Το Καμερούν άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό με τον Ντζιέ που έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε όμορφα, ενώ στο 88’ το Καμερούν έφυγε στην κόντρα και ο Πανγκόπ με πλασέ από κοντά έγραψε το 2-0.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ (AΦΡΙΚΗ)-4ος ΟΜΙΛΟΣ-5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Νότιος Αφρική-Μπουρκίνα Φάσο: 3-1

(Τάου 1’, Ζουανέ 34’, Βιλακάζι 45+1’-Τραορέ 86’)

Στην κορυφή του ομίλου πέρασε η Νότιος Αφρική που κέρδισε την Μπουρκίνα Φάσο με 3-1.

Στο πρώτο μόλις λεπτό, ο Τάου με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Νότιο Αφρική ε μια φάση που δεν φάνηκε ξεκάθαρα αν η μπάλα πέρασε τη γραμμή και στο 34’ o Ζουανέ βγήκε μόνος με τον κίπερ της Μπουρκίνα Φάσο και με πλάσε έκανε το 2-0. Και στο 45+1’ μετά από φοβερό τακουνάκι του Τάου, ο Βιλακάζι με πλασέ έκανε το 3-0. Στο 67ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ζουνγκού της Νοτίου Αφρικής. Η Μπουρκίνα Φάσο μείωσε με όμορφο φάουλ του Αλέν Τραορέ στο 86ο λεπτό.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ (AΦΡΙΚΗ)-5ος ΟΜΙΛΟΣ-5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ουγκάντα-Γκάνα: 0-0

Η Γκάνα ήθελε μόνο νίκη στην Ουγκάντα για να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες κατάληψης της πρώτης θέσης του ομίλου της, που προς το παρόν έχει η Αίγυπτος. Με το παιχνίδι να οδεύει στις καθυστερήσεις, η Γκάνα βρήκε το γκολ που έψαχνε, όμως ο βοηθός σήκωσε την σημαία του και ο διαιτητής έσπευσε τρέχοντας να ακυρώσει το γκολ και να σφυρίξει αμέσως την λήξη της αναμέτρησης.

Ωστόσο, όπως προκύπτει ο σκόρερ καλυπτόταν εμφανώς, όμως το ακόμα πιο τραγελαφικό είναι όσα ισχυρίστηκε ο Νοτιοαφρικανός διαιτητής Ντάνιελ Μπένετ, ο οποίος υποστήριξε ότι ακύρωσε το γκολ διότι το παιχνίδι είχε λήξει, αφού είχαν ολοκληρωθεί και οι καθυστερήσεις!