Άλλα αθλήματα

Το Ellinix σταθερά πρώτο, ανέβηκε το Oxygonon!

Με καλές  συνθήκες για ιστιοπλοΐα με σταθερότητα  διεύθυνσης ανέμου και ταχύτητα 7-8 κόμβων, η επιτροπή αγώνων έδωσε την δυνατότητα στα πληρώματα των σκαφών που παίρνουν μέρος στο Κύπελλο Βορείου Αιγαίου GROHE να κάνουν τον αγώνα τους διεκδικώντας τα βαρύτιμα έπαθλα του θεσμού.

ΤΟ ELLINIX ΣΤΑΘΕΡΑ ΠΡΩΤΟ, ΑΝΕΒΗΚΕ ΤΟ OXYGONON

Ήταν τέτοιος ο συναγωνισμός μεταξύ των πληρωμάτων που έφερε 3 σκάφη στην 2η θέση της χθεσινής 1ης ιστιοδρομία. TAMUMM,  ANAX  και OXYGONON πήραν την 2η θέση από 3 βαθμούς έκαστο ,όταν το ELLINIX έπαιρνε καθαρή πρωτιά. Σε συνδυασμό με την πρωτιά του OXYGONON στη 2η κούρσα,  η γενική βαθμολογία απέκτησε έντονο ενδιαφέρον με τη διαφορά του ELLINIX από το OXYGONON στους 2 βαθμούς.

Είναι χαρακτηριστικό ότι έγινε χάραξη μιας νέας διαδρομής που ακολούθησαν τα σκάφη, αφού μετά τα όρτσα, έπλευσαν μέχρι τον Ν. Μαρμαρά, μετά κατευθύνθηκαν δυτικά προς Κέλυφο γύρω από το νησάκι και τερμάτισαν μπροστά στο Πόρτο Καρράς προς τέρψη τού κόσμου του συγκροτήματος.

Στα SPORT έγινε μια κούρσα επίσης με στίβο παράκτια διαδρομή με καβατζάρισμα στο Ν. Μαρμαρά. Το KOURSAROS ήταν ο νικητής  με δεύτερο το MARAKI που κρατήθηκε στη κορυφή της γενικής και τρίτο το ASSANTE που εμφανίσθηκε για 1η φορά  στην πρώτη τριάδα.

Στα SPORTBOAT το JMANIA με δύο πρωτιές σε ισάριθμες κούρσες δείχνει ασυναγώνιστο, με το RED SHIFT σταθερά 2ο και σε απόσταση το MAXIMA.