Είχε Κάλινιτς η Μίλαν, “εξάσφαιρη” η Νάπολι

Η Μίλαν προερχόταν από την “τεσσάρα” της Λάτσιο, αλλά και το νικηφόρο ξεκίνημα στο Europa League με την Αούστρια Βιέννης. Η αντίπαλος της ΑΕΚ, επικράτησε δύσκολα της Ουντινέζε (2-1) στο γήπεδο “Σαν Σίρο”, χάρη σε δύο γκολ του Νίκολα Κάλινιτς.

Ο Κροάτης διεθνής επιθετικός πέτυχε το πρώτο του γκολ στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον ίδιο να διπλασιάζει στο 31ο και να χαρίζει τη νίκη στους “Ροσονέρι”.

Από την άλλη η Νάπολι τρόμαξε με την απόδοση της, κάνοντας το 4/4 στη φετινή Serie A, φιλοδωρώντας με 6 γκολ την Μπενεβέντο και παρέμεινε στην κορυφή.

Οι «παρτενοπέι» σκόραραν τέσσερις φορές στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο στο 4/4.

Οι γηπεδούχοι με γκολ των Άλαν (3′), Ινσίνιε (15′), Μέρτενς (27′) και Καγεχόν “έγραψαν” το 4-0, πετυχαίνοντας άλλα δύο γκολ στην επανάληψη με τους Μέρτενς στο 65ο και Μάτζιο στο 90ο λεπτό.