Άνετες νίκες για Ατλέτικο και Σεβίλη, ισοπαλία για Λεγανές

Συνεχίζει την καταδίωξη της πρωτοπόρου Μπαρτσελόνα η Ατλέτικο, η οποία παρά τις απουσίες της επικράτησε σχετικά άνετα της Χετάφε με 2-0 στο «Wanda Metropolitano», στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Τα γκολ του Γκριεζμάν και του Σαούλ από το πρώτο ημίχρονο διευκόλυναν το έργο των παικτών του Ντιέγκο Σιμεόνε, που προσωρινά πλησίασαν στους δύο βαθμούς τους «μπλαουγκράνα». Αίσθηση προκάλεσαν οι αποδοκιμασίες των οργανωμένων οπαδών των Μαδριλένων προς το πρόσωπο του Άλβαρο Μοράτα, που πρόκειται να υπογράψει μέσα στις επόμενες ημέρες, καθώς οι φανατικοί «ροχιμπλάνκος» δεν ξεχνούν ότι ο διεθνής επιθετικός αναδείχθηκε στη «μισητή» Ρεάλ.

Η Σεβίλη έκανε επίδειξη δύναμης στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» και επέστρεψε στις νίκες με το εμφατικό 5-0 επί της Λεβάντε, παρότι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Με την πρώτη νίκη τους μετά από τέσσερα ματς, οι Ανδαλουσιάνοι εδραιώνονται στην τετράδα και προσωρινά έπιασαν στην τρίτη θέση τη Ρεάλ, το μυαλό τους όμως είναι στην επερχόμενη ρεβάνς των προημιτελικών του κυπέλλου με την Μπαρτσελόνα. Στο «Μπουτάρκε» της Μαδρίτης, τέλος, η Λεγανές κατάφερε να επιστρέψει από το 0-2 του ημιχρόνου και να πάρει βαθμό (2-2) απέναντι στην Εϊμπαρ. Ο Δημήτρης Σιόβας ήταν βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα από τον Αρνάιθ, καθώς οι γηπεδούχοι ήθελαν ένα πολύ πιο επιθετικό σχήμα για να «γυρίσουν» το παιχνίδι.