ΜπάσκετΤοπικά Σπορ

Άνοδος στη Β’ ΕΣΚΑΣΕ για τον ΑΠΣ Λαμίας!

Τη νίκη-άνοδο στη Β’ ΕΣΚΑΣΕ πανηγύρισε ο ΑΠΣ Λαμίας που επικράτησε του Φιλαθλητικού Χαλκίδας με 71-69 σε ένα παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ.

Η ομάδα της Χαλκίδας ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 13-24 στο 10′ όμως η απάντηση του ΑΠΣ Λαμίας ήταν άμεση και με επιμέρους σκορ 30-15 στο β’ δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 43-39 στο ημίχρονο.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν διψήφιο προβάδισμα στο 30′ (62-49) βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι με καλάθια των Μανώλη και Πίγκου ψαλίδισαν τη διαφορά φτάνοντας πολύ κοντά στο σκορ, ωστόσο δεν κατάφεραν την ολική ανατροπή, με τον ΑΠΣ Λαμίας να είναι η ομάδα που θα αγωνίζεται του χρόνου στο πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑΣΕ.

Ο Κουναλάκης ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 31 (1) πόντους ενώ για τον Φιλαθλητικό, οι Μανώλης και Πίγκος είχαν από 19 πόντους.

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-24, 43-39. 62-49, 71-69.

ΑΠΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Παρίσης 7 (1), Αρσενίου 8 (2), Φακινός 3, Κουφαλιάτης 9 (3), Κουναλάκης 31 (1), Μπεσλεμές, Λάιος, Πολυχρονόπουλος, Ζερντίτσκι 13.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μανώλης): Ζήσης, Τουλούμης 8, Παναγιωτόπουλος 6, Πανουτσόπουλος 9, Τζαφέρος 2, Κιαπέκος 6 (2), Μανώλης 19 (2), Πίγκος 19 (2).