Νέα από ΕλλάδαΝέα από ΚόσμοΠοδόσφαιρο

Οι Έλληνες του εξωτερικού!

Ο Ταξιάρχης Φούντας άνοιξε τον δρόμο για την εντός έδρας νίκη της Σεντ Πόλτεν επί της Βάκερ Ινσμπρουκ με 2-0. Ο Ελληνας μεσοεπιθετικός, που διακρίνεται στο αυστριακό πρωτάθλημα, μπήκε στον αγώνα στο 80ο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ, βάζοντας τις «βάσεις» για το «τρίποντο».

Αντίθετα, το γκολ που σημείωσε ο Απόστολος  Βέλλιος, δεν είχει βαθμολογικό αντίκρυσμα. Ο διεθνής επιθετικός της Μπέβερεν, σκόραρε στο 86ο λεπτό του εντός έδρας αγώνα με την Μουσκρόν, όμως απλά διαμόρφωσε το τελικό 2-1 με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη της Αρσεναλ επί της Μπόρνμουθ με 2-1, ο Κώστας Μανωλάς έμεινε εκτός αποστολής προκειμένου να είναι έτοιμος για το ματς του Champions League με την Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ ο Κώστας Μήτρογλου, παρακολούθησε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη της Μαρσέιγ επί της Αμιάν με 3-1.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων στα ευρωπαϊκά γήπεδα το περασμένο Σαββατοκύριακο, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπόρνμουθ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα στο 5ο λεπτό.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός αποστολής.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Εκτός αποστολής.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Κιέβο.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Η Κάλιαρι υποδέχεται απόψε την Τορίνο.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Αλαβές.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Αμιάν.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Φένλο.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Μπρέντα.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιταρντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Αλμέλο.

Δημήτρης Κολοβός (Βίλεμ): Είδε από τον πάγκο, την εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Φίτεσε.

ΒΕΛΓΙΟ
Αλέξανδρος Κατράνης (Μουσκρόν): Εκτός αποστολής.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπέβερεν.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Λόκερεν.

Χρήστος Χαρίσης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Σταντάρ Λιέγης.

Απόστολος Βέλιος (Μπέβερεν): Αντικατέστησε στο 79` τον Κεϊτάν και επτά λεπτά αργότερα, διαμόρφωσε τον τελικό 1-2, στην εντός έδρας ήττα από την Μουσκρόν.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Αρούκα για το κύπελλο.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μίντιλαντ.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Αλτάχ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Αντικατέστησε στο 80ο λεπτό τον Χάας και δύο λεπτά αργότερα, άνοιξε τον δρόμο για την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Βάκερ Ινσμπρουκ.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 μετην Γκαζ Μετάν.

Μπρούνο Χαλκιαδάκης (Χέρμανσταντ): Εκτός αποστολής.

Αριστείδης Σοϊλέδης (Μποτοσάνι): Η Μποτοσάνι υποδέχεται απόψε την Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα.

ΣΚΩΤΙΑ
Χάρης Μαυρίας (Χιμπέρνιαν): Εκτός αποστολής.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιάννης Μανιάτης (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 74` από τον Βιγιαφάνες) στην εντός έδρας νίκη με 5-0 επί της Καϊσερισπόρ.

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 5-0 επί της Καϊσερισπόρ.

πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ