ΜπάσκετΤοπικά Σπορ

Μεγάλε είσαι Έσπερε!

Τεράστια εντός έδρας νίκη για τον Έσπερο Λαμίας ο οποίος επικράτησε με 72-68 του Μίλωνα.

Μια από τις μεγαλύτερες νίκες της χρονιάς πέτυχε ο Έσπερος My ΚΤΕΟ Λαμίας κερδίζοντας τον ισχυρό Μίλωνα με 72-68, μια νίκη που του δίνει βαθμολογική αλλά και ψυχολογική ώθηση για τη συνέχεια και για τον πρωταρχικό στόχο που δεν είναι άλλος από την παραμονή στην Α2!

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 5-11, αλλά ο Έσπερος αρχικά με ένα τρίποντο του Φύτρου και καλάθι του Μανοϊλοβιτς μείωσε σε 10-14, με τον Μίλωνα όμως να βρίσκει και πάλι λύσεις από την περιφέρεια και με 3/3 τρίποντα από Κανονίδη (2) και Ζούμπο να ξεφεύγει με 10-20 για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με 15-20.

Με καλάθι και φάουλ του Παπαντωνίου ο Έσπερος προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα στο 23′ με 23-22, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι προς το ημίχρονο και με τον Μίλωνα ξεφεύγει στο τέλος με 38-42 χάρη σε τρίποντο του Πετρίδη.

Ντέρμπι ο αγώνας και στη συνέχεια, με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ και τον Έσπερο μπροστά στο 30′ με το οριακό 54-53.

Στο 1:40 για τη λήξη ο Μανοϊλοβιτς με μεγάλο τρίποντο έδωσε αέρα 5 πόντων στους γηπεδούχους (64-59), αλλά ο Μίλωνας βρήκε πάλι τρόπο αντίδρασης και με τρίποντο του Δημάκου μείωσε σε 64-63 στο 1:10 για το φινάλε!

Με συνεχόμενους πόντους του Τζόρτζεβιτς ο Έσπερος ξέφυγε εκ νέου με 69-63, με τον Ζούμπο να απαντάει και πάλι με τρίποντο για τον Μίλωνα μειώνοντας σε 69-66 στα 25” για τη λήξη!

Με δύο βολές του Παπαντωνίου ο Έσπερος προηγήθηκε και πάλι με +5 (71-66) το ματς πήγε στις βολές και ο Έσπερος έφτασε σε μια τεράστια νίκη με τελικό σκορ 72-68.

Διαιτητές: Θεονάς-Σκανδαλάκης-Ξυλάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 38-42, 54-53, 72-68.

Πηγή: StereaBasket.gr