Ήττα στο ΟΑΚΑ από τη Φενέρ για τον Παναθηναϊκό

EUROLEAGUE-11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: 69-81

Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Νέα ήττα για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ προσπάθησε για 35 λεπτά να τερματίσει το σερί των αρνητικών αποτελεσμάτων, όμως η Φενέρ ήταν πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα λεπτά και τελικά έφτασε στη νίκη (81-69), που την ανέβασε στο 10-1. Στο 5-6 οι «πράσινοι», που χάνουν συνεχώς έδαφος στη Regualr Season.

Το χαμηλό τέμπο κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν αρκετά διαβασμένες, με την Φενέρ πάντως να παίρνει θέση οδηγού «χτυπώντας» στη ρακέτα με τον Βέσελι. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 13-6 στο 6ο λεπτό και έφτασαν μέχρι το +8 (10-18), προτού κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με 18-12. Τα 0/7 «πράσινα» τρίποντα έπαιξαν φυσικά ρόλο σε αυτό.

Η είσοδος του Νίκου Παππά στο παρκέ έδωσε… ώθηση στους γηπεδούχους και ξύπνησε το ΟΑΚΑ, που είδε την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να μειώνει άμεσα στους τρεις (17-20, 12′). H άμυνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήταν εξαιρετική και η Φενέρ έχασε κάθε επαφή με το καλάθι (τρεις πόντοι σε έξι λεπτά), κάτι που έφερε στα ίσια το ματς (24-24, 17′). Ο Κάλινιτς ανέλαβε πάντως… δράση και μαζί με τον Λοβέρν «χτύπησαν» από το τρίποντο, με τους Τούρκους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας ελαφρύ προβάδισμα (33-35).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με όρεξη στο δεύτερο μέρος, όμως η Φενερμπαχτσέ τον κράτησε στα χαμηλά (έξι πόντοι σε πέντε λεπτά).

Την ίδια ώρα η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς «χτύπησε» μέσω σωστών επιθέσεων και οι Τούρκοι προηγήθηκαν με εφτά (39-46) στο 25′. Σε εκείνο το σημείο μίλησε ο Νικ Καλάθης, ο οποίος πήρε… φωτιά με δύο τρίποντα και εννιά σερί πόντους. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (49-49, 28′), με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +4 (52-56).

Το ματς εξελίχθηκε σε ματς για… γερά νεύρα: Η Φενέρ είχε το προβάδισμα και σε κάθε προσπάθεια επιστροφής του Παναθηναϊκού έβρισκε τις σωστές λύσεις για να κρατηθεί σε θέση οδηγού. Όταν ο Βουγιούκας μείωσε στους δύο (59-61), η Φενέρ βρήκε λύσεις από Σλούκα και Κάλινιτς, ώστε να πάρει προβάδισμα οκτώ πόντων (61-69) σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο (36′).

Ο Σέρβος φόργουορντ ανέβασε την διαφορά στους δέκα (63-73) και το ματς τελείωσε εκεί, με την Φενέρ να φτάνει χωρίς προβλήματα στο τελικό 81-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 33-35, 52-56, 69-81

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 7 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάνγκφορντ 4 (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Παππάς 13 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Γκιστ 4 (2 ριμπάουντ), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2, Λοτζέσκι 13 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 14 (4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 0/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 4

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 3 (1), Μέλι 5 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Κάλινιτς 18 (1/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Σλούκας 9 (0/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκούντουριτς 7, Βέσελι 15 (4/6 δίποντα, 7/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Ντίξον 3 (1), Ντατόμε 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λοβέρν 16 (4/9  δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ),