Uncategorized

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο;

Με τους Χοσέ Χολέμπας και Απόστολο Βέλλιο να βρίσκουν δίχτυα, κύλησε το ποδοσφαιρικό Σαββατοκύριακο, σχετικά με τους Ελληνες που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα του εξωτερικού. Ο αριστερός οπισθοφύλακας της Γουότφορντ «έδραίωσε» την νίκη της ομάδας του επί της Κάρντιφ (3-2), σημειώνοντας το 2-0 στο 52ο λεπτό, ενώ ο επιθετικός της Μπέβερεν, «σφράγισε» την μεγάλη έκπληξη στην έδρα της Αντβέρπ, πετυχαίνοντας στις καθυστερήσεις το 2-0.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος συμπλήρωσε κάρτες και ήταν εκτός αποστολής στην Αρσεναλ, ενώ ο Κώστας Μανωλάς έπαιξε 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Τζένοα.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων στα γήπεδα του κόσμου, το περασμένο Σαββατοκύριακο, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Εκτός αποστολής

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Κάρντιφ. Στο 52ο λεπτό, διαμόρφωσε το 2-0, βάζοντας τις βάσεις για την νίκη της ομάδας του.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Τζένοα.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Αντικατέστησε το 57ο λεπτό τον Κάστρο και βοήθησε την ομάδα του ν΄ ανατρέψει το σκορ και να επικρατήσει εντός έδρας της Χέρτα Βερολίνου με 2-1.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Θέλτα.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Εξέλσιορ.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την εμφατική εντός έδρας νίκη με 8-0 επί της Ντε Γκράαφσαπ.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιταρντ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Φέγενορντ.

Δημήτρης Κολοβός (Βίλεμ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Ντεν Χάαγκ.

ΒΕΛΓΙΟ
Αλέξανδρος Κατράνης (Μουσκρόν): Εκτός αποστολής.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Εουπεν.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Γάνδης.

Χάρης Χαρίσης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Μπριζ.

Απόστολος Βέλλιος (Μπέβερεν): Αντικατέστησε στο 90` τον Φόρτε και δύο λεπτά αργότερα, διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στην εκτός έδρας νίκη επί της Αντβερπ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα):Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μαρίτιμο.

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Εκτός αποστολής.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Κωνσταντίνος Δημητρίου (Βασιλεία): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί Σεντερίσκε.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Αντμίρα.

Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας συντριβή με 5-1 από την Σάλτσμπουργκ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Εκτός αποστολής.

Μπρούνο Χαλκιαδάκης (Χέρμανσταντ): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Χάρης Μαυρίας (Χιμπέρνιαν): Εκτός αποστολής.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιάννης Μανιάτης (Αλανιασπόρ): Αντικατέστησε στο 81` τον Βιγιαφάνες, στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ριζεσπόρ.

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ριζεσπόρ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ Φεϊχά): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Αλ Τααβόν.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Μπρισμπέιν Ρόαρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 4-2 από την Μέλμπουρν Βίκτορι.