Κοντά στην πρόκριση το Περού!(vid)

Οι Περουβιανοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά επικράτησαν 3-1 της Βολιβίας και βρίσκονται με το 1.5 πόδι στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα.

ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ- Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Βολιβία-Περού 1-3

Νίκη που το φέρνει πολύ κοντά σε πρόκριση, στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα, πέτυχε το Περού, επικρατώντας, στο Ρίο Ντε Τζανέιρο, με 3-1 της Βολιβίας, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Πλέον, οι Περουβιανοί έχουν τέσσερις βαθμούς με τη Βολιβία να παραμένει χωρίς βαθμό.

Στο 27ο λεπτό χρειάστηκε να γίνει χρήση του VAR από τον διαιτητή, ο οποίος στη συνέχεια έδειξε την άσπρη βούλα και η Βολιβία άνοιξε το σκορ με τον Μορένο. Ένα λεπτό πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, το Περού κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γκερέρο. Στην επανάληψη, και πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δέκα λεπτά και συγκεκριμένα στο 54′ έκανε το 1-2 με κεφαλιά του Φαρφάν. Από εκείνο το σημείο και έως το τέλος είχαμε δυνατά μαρκαρίσματα, με τους Περουβιανούς να καταφέρνουν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων να πετυχαίνουν το 1-3 με ωραία προσπάθεια και σουτ του Φλόρες.