«Πετάει» η Άιντραχτ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΠΟΥΝΤΕΣΛΙΓΚΑ 20η αγωνιστική

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ-ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: Commerzbank Arena

Μπροστά σε περίπου 50.000 θεατές η Άιντραχτ επικράτησε πολύ δύσκολα με 2-0 της Γκλάντμπαχ και ανέβηκε στη δεύτερη θέση.

Οι γηπεδούχοι έχασε απίστευτη ευκαιρία μόλις στο 6ο λεπτό με τον Βολφ. Δέκα λεπτά ο γκολκίπερ τους τραυματίστηκε και βγήκε αναγκαστικά αλλαγή.

Στο 43′ ήρθε το γκολ με τον Τσαντλέρ να κόβει για τον Μπόατενγκ και αυτός από κοντά να γράφει το 1-0.

Η Γκλάντμπαχ άγγιξε την ισοφάριση στο 57′ με τον Χέρμαν να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Στο 77′ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Στιντλ από τον Μπόατενγκ. Ο Αζάρ το εκτέλεσε και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στις καθυστερήσεις ο Γιόβιτς έγραψε το 2-0 και σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Χραντέτσκι, Σαλσέδο, Χασέμπε, Φαλέτ, Βολφ, Μασκαρέλ, Τσαντλέρ, Μπόατενγκ, Γκατσίνοβιτς (85’Φερνάντες), Ρέμπιτς (61’Μπαρκόκ), Αλέρ (82’Γιόβιτς).

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Σομέρ (17’Σίπελ), Ελβέντι, Γκίντερ, Βέστεργκααρντ, Βεντ (46’Γιάντσκε), Κράμερ (75’Χόφμαν), Ζακάρια, Χέρμαν, Κουισάνς, Αζάρ, Στιντλ.