Άλλα αθλήματαΜπάσκετ

«Κατέρρευσε» ο Ολυμπιακός στη Βιτόρια!

Ο Ολυμπιακος μπήκε δυνατά στο παρκέ, είχε οτν έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στην Μπασκόνια, όμως στη συνέχεια κατέρρευσε, γνωρίζοντας μια ακόμα βαριά ήττα, κάτι που είχε συμβεί και απέναντι στην Αναντολού Εφές.

Ο αγωνιστικός κατήφορος του Ολυμπιακού συνεχίζεται. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα γνώρισε ακόμα μια βαριά ήττα στην φετινή Euroleague. Αυτή τη φορά από την Μπασκόνια στην Fernando Buesa Arena της Βιτόρια.

Η ομάδα του Πειραιά παρ’ ότι πήρε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκε με 15-21, στη συνέχεια δεν μπόρεσε να διατηρήσει τον καλό ρυθμό της.

Είναι χαρακτηριστικό πως από το 11′ έως το 40′ το σκορ ήταν 76-45 υπέρ των Βάσκων, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να έχουν μια πολύ άσχημη δεύτερη περίοδο (28-11), μια καλή τρίτη (25-26) και μια εφιαλτική τέταρτη (23-8), δίχως να μπορέσουν να πλησιάσουν στο σκορ σε κανένα σημείο του αγώνα

Η εμφάνιση των Πειραιωτών έφερε στο μυαλό την… εφιαλτική αναμέτρηση με την Αναντολού Εφές, τότε που το 11-26 της πρώτης περιόδου έγινε 76-55 χάρη σε επί μέρους 65-27 από το δεύτερο έως το τέταρτο δεκάλεπτο.

Κι όλα αυτά ενώ στην πρώτη περίοδο μέτρησαν 7/12 δίποντα και 2/6 τρίποντα, για να ολοκληρώσουν το παιχνίδι με 22/39 δίποντα, 4/27 τρίποντα και 10/13 βολές, αλλά και με 17 λάθη, αριθμός που αποτυπώνει την πολύ άσχημη εικόνα των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα για ακόμα ένα παιχνίδι.