ΜπάσκετΤοπικά Σπορ

Μέγας είσαι ΕΣΠΕΡΕ… και θαυμαστές οι νίκες σου! (φωτορεπορτάζ)

Τεράστια εντός έδρας νίκη για τον Έσπερο Λαμίας ο οποίος μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι κατάφερε και επικράτησε με 77-73 του Φίλιππου Βέροιας μέσα στο Χαλκιοπούλειο Στάδιο! Δείτε φωτορεπορτάζ από τον αγώνα.

Δείτε φωτορεπορτάζ από τον αγώνα.

Ακολουθεί ρεπορτάζ από το StereaBasket.gr:

Μετά από αποχή 20 ημερών που τον έβγαλε από τον αγωνιστικό ρυθμό, ο Έσπερος κλήθηκε σήμερα να επιστρέψει στην αγωνιστική δράση και να πέσει απ’ ευθείας στα…βαθιά, αντιμετωπίζοντας τον ισχυρό Φίλιππο Βέροιας, με την ομάδα του Σοφογιάννη να φτάνει στη νίκη με 77-73!

Ο Έσπερος κατάφερε να βρει το ρυθμό του στο κρίσιμο και καθοριστικό σημείο του αγώνα, με το 51-58 του 30′ να μετατρέπεται στο τελικό 77-73, που ήρθε με τον Κυριακόπουλο να παίζει καθοριστικό ρόλο στην οργάνωση των επιθέσεων της ομάδας του και τους Τζόρτζεβιτς, Παπαδάκη να βρίσκουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Ο Έσπερος μπήξε φουριόζος στο ματς προηγήθηκε με 11-0 αλλά γρήγορα ο Φίλιππος κατάφερε να ισορροπήσει με το πρώτο 10λεπτο να τελειώνει με 26-20.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τους διαδρόμους προς το καλάθι τους και αυτό τους έδωσε τη δυνατότητα να κλείσουν μπροστά το πρώτο ημίχρονο με 39-41, αλλά και να ξεφύγουν στο 30′ με 51-58.

Η ομάδα του Σοφογιάννη με το ξεκίνημα της δ’ περιόδου έτρεξε ένα σερί 6-0, μείωσε σε 57-58 και από εκεί και στο εξής το ρόλο πήρε ο…Χίτσκοκ!

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, με το σκορ στο 35′ να είναι ισόπαλο 65-65 και στο 37′ στο 67-67!

Στο κρίσιμο σημείο ο Έσπερος έτρεξε ένα σερί 5-0, ξέφυγε με 72-67 στο 38′ για να βάλει τις καθοριστικές βολές ο Παπαδάκης και ο Έσπερος να φτάσει στη νίκη με 77-73.

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Τσιαπλής-Παπανικολάου Γ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 39-41, 51-58, 77-73.